Fából, fémből készült karók rejtőznek a Balaton vizében, sok esetben láthatatlanul. A horgászok helyezik ki ezeket, hogy megkönnyítsék a saját dolgukat, aztán vagy eltávolítják a törvénynek megfelelően, vagy nem. „A vízügyi törvény előírja, hogy ezeket meg kellene jelölni, feliratozni, illetve novemberig el kellene távolítani – tájékoztatta lapunkat Vida Tamás, a Balatoni Vízi Polgárőr Egyesület titkára.
– Tehát nem tilos ezeket a karókat elhelyezni, csak a horgászok gyakran nem tartják be a szabályokat. Mi ezeket természetesen ellenőrizzük, de a feltáblázás, névvel megjelölés nagyon ritka, nem nagyon találkozunk vele, ennek megfelelően ezeknek a tárgyaknak nincs meg a gazdája. Természetesen ha a járőrözés során találkozunk egy horgásszal, megkérjük, hogy miután befejezte a horgászatot, távolítsa el a karót. Biztosan van, aki ezt megteszi, de sajnos a legtöbb ilyen eszköz benne marad a vízben.” Az még hagyján, ami kilátszik a vízből, az esetleg egy hajónak, egyéb vízi járműnek okoz kárt, bár ennek a mértéke is lehet akár több millió forint. Azonban ha a karó víz feletti része már elkorhadt, az rendkívüli veszélyt rejt a fürdőzőkre nézve. Ugyanis ha valaki egy csónakból vagy vízibicikliről a vízbe ugrik vagy esik, egy ilyen karó akár fel is nyársalhatja.
„A főszezonban nincs fontosabb, mint a fürdőzők és a vízi közlekedés biztonsága. A képviselő-testületünk bejárást tartott, és megállapítottuk, hogy a tavalyi közel 300 felszedett karóból legalább 50-60 visszakerült”
– nyilatkozta Gál Lajos, Gyenesdiás polgármestere a Keszthely Tv-nek. A település vezetése együttműködési megállapodást kötött a polgárőr egyesülettel, valamint a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatósággal, ennek keretében a hatóság emberei és a civil szervezet munkatársai a Gyenesdiás és Vonyarcvashegy közötti, 6 kilométeres partszakaszon kezdték el a munkát. Mintegy 150 karót távolítottak el, ezek jórészt fából készültek, de akadnak fémkarók is, sőt a polgárőrök találtak már lebetonozott példányokat is. Két nagy teljesítményű hajójuk van, csörlővel felszerelve, így a nehezebb tárgyakat is ki tudják emelni a vízből. Mint az egyesület titkára elmondta, nagy segítségükre lenne egy radar, amellyel felderíthetnék a víz alatt rejtőző tárgyakat, de ennek az ára több millió forint, így egyelőre csáklyákkal fésülik át az érintett szakaszokat. A polgárőrök egyébként is folyamatosan járőröznek, így eleve jól ismerik a területet, és ahol látnak ilyen karókat, azt feljegyzik a szolgálati naplóba.
Vida Tamás hozzátette: még óriási munka vár rájuk, hiszen ez csak egy kis terület a Balaton egészéhez képest. Tárgyalnak több település vezetésével is arról, hogy folytathassák ezt a munkát. Az egyesület szintén nagyon fontosnak tartja az engedély nélküli stégek felszámolását. Novemberig a stégeket is el kellene távolítani a Balatonból, mert ha befagy a tó, a jég nagyon megrongálja ezeket, darabokra törhetnek. Ez nemcsak balesetveszélyes, de környezetszennyező is. Az önkormányzat azonban gyakran hiába szólítja fel a tulajdonosokat a kötelezettségükre. „Jelenleg felhívjuk a figyelmet arra, hogy ezek a stégek legyenek feliratozva, regisztrálva, és az év végén szeretnék elkezdeni az illegális stégek eltávolítását is” – tette hozzá a polgárőr-egyesület titkára.
„Nem tudunk mit csinálni, egyszerűen döbbenetesen elszálltak az árak” – A spórolós nyaralás is a duplájára drágult