koncert;VeszprémFest;Norah Jones;

- Norah Jones és a félmosoly királysága

Melankolikusan, sejtelmesen, mélázón indult, amilyen ő maga és a soul és folk-country zenei világa, ám végül megérkezett Norah Jones. A sokszoros Grammy-díjas amerikai énekes, dalszerző első magyarországi koncertjének utolsó harmadáért bárhová érdemes lett volna elzarándokolni. És vasárnap csak a jubileumi VeszprémFestre kellett.

A História-kert közönsége hozzászokott a prémium jazz és világzenei előadókhoz (bár Richard Bona se lett volna esőhelyszínen anno), ám köztük is nagy várakozás előzte meg Norah Jones első magyarországi koncertjét. Ünnep volt ez az este, akárhogy is nézzük, a királynék városának szépséges völgyében, a 20. VeszprémFest idei ékköve, az Európa Kulturális Fővárosa ranggal is emelve. Jonestól azonban mi sem áll távolabb, mint az ünnepélyesség, a modoros parolázás. Ő ezen a nyárestén is az volt, akit 2002-ben megismert a világ: titokzatos mosolyú, mély érzésű lány, aki szívet-lelket melengetően tud énekelni-zongorázni. És mindezt olyan eredeti megéléssel, hogy a legszebb közhelyek is eredetivé válnak az előadásában. Jones az első dal után „köszönöm”-mel kedveskedett, háláját fejezte ki a közönség figyelméért, de ennél távolabb nem hagyta el önmagát és kedvenc Yamaháját, legfeljebb egy orgona vagy gitárjáték erejéig. Boldogok vagyunk, hogy velünk vannak, mondta, és énekelt, zongorázott, fényjáték és showelemek nélkül.

És a közönség nem is várhatott tőle mást, csak kifinomult hangzást, mélyen megélt történeteket.

„Just sit and wait, don't move/ Just hesitate / You can hope and pray / You can moan / Maybe things will change” – pihenj meg, a dolgok talán megváltoznak, énekelte Jones az első dalok egyikében, mondván: a változást nemcsak remélhetjük sóhajtozva, de imádkozhatunk is érte.

Norah Jones egy szakmabeli páros románcából született, Ravi Shankar indiai szitárművész és Sue Jones koncertszervező gyermekeként, ám alanyi jogon robbant be az amerikai zenei életbe 23 évesen. A Come Away with Me világszerte több mint 20 millió példányban fogyott, és öt Grammy-t hozott, beleértve azt is, amire a legjobb új előadó érdemesül. A Feels Like Home (2004) és a Not Too Late (2007) átvitte a magasra tett lécet, Jones azonban – ennek ellenére, vagy tán éppen ezért – párhuzamos színészi karrierbe kezdett. Nem kisebb sztárparádéval debütált, mint a Jude Law, Natalie Portman és Rachel Weisz nevével fémjelzett első angol nyelvű Wong Kar Wai-mozi. A My Blueberry Nights, amihez dalt is írt, az évben a cannes-i fesztivált nyitotta meg. Féltestvére, Anoushka Shankar szitárművész, akivel a gyermekkor távolsága ellenére közeli kapcsolatban áll, és ez már több zenei projektben is megnyilvánult.

Norah Jones templomjáró ember, szereti a liturgiát, de nem tartja magát vallásosnak. Politikai kiállásai finomak és tiszták, akár a dalai: csendben támogatott már Obama-kampányt, és szót emelt a melegek jogaiért. Orbán Balázs miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő – akiket nem tudtunk nem észrevenni a VIP-re feltekintve – vélhetően mégis inkább a jó zenét szereti, mint az énekes demokrata karakterét. Norah Jonest ugyanis csak szeretni lehet, a lassúságával, az egyszerűségével, és utolsó negyedórás örökzöld-parádéjával, amit a VeszprémFesten Brian Blade (dobok), Chris Morissey (basszus) és Dan Lead (gitárok) kísért mesteri könnyedséggel.

Infó

Norah Jones-koncert, VeszprémFest, História-kert, július 16.

Azarhriah vagy a BSW sem véletlenül vonzott rengeteg fiatalt.