Délután két órakor vette kezdetét az idén 28. alkalommal megrendezett Budapest Pride felvonulás, amely a városligeti Vajdahunyad vára előtti zöldterületről indult majd ide tért vissza. A szervezők az idei felvonulást “a szabadság körútjának” nevezték el.
A Budapest Pride szóvivője, Hrubi Zita szerint kisebb, 10-15 fős csoportok ellentüntetéseket is bejelentettek a felvonulás útvonalán, de komolyabb atrocitásokra nem számítanak és a rendőrökkel is szorosan együttműködnek.
A felvonulás 15 órakor indul, a Vajdahunyad vára – Andrássy út – Oktogon – Teréz körút – Király utca – Felsőerdősor utca – Kodály Körönd – Andrássy út útvonalon, majd 17.00-17.30 között ér vissza Vajdahunyad várához, ahol beszédek, előadások kezdődnek.
Eddig példa nélküli módon több mint 40 nagykövetség és kulturális intézet állt ki közös nyilatkozatban az LMBTQ-közösség mellett, sürgetve többek között a magyar kormányt, hogy szüntessék meg a közösséget diszkrimináló törvényeket és retorikát, amelyek ellentétben állnak a diszkriminációmentesség, a nemzetközi emberi jogi törvények és az emberi méltóság elveivel, és hozzájárulnak az LMBTQ-közösség megbélyegzéséhez.
38 ország nagykövetsége figyelmeztette az Orbán-kormányt, hogy tartsa tiszteletben az LMBTQI+ kisebbségek jogaitAz Orbán-kormány 2021-ben elfogadott homofób törvénye mára odáig jutott, hogy könyvesboltokban fóliáznak le LMBTQ-érintettségű könyveket, a Líra könyvesboltokat pedig 12 millió forintra bírságolták ennek elmulasztása miatt. Ferencvárosban egy – azóta már el is szállított – szivárványszínűre festett pad robbantott ki festékháborút, a kormányban pedig pillanatok alatt törvényt módosítottak annak érdekében, hogy transznemű nők ne mehessenek korkedvezménnyel nyugdíjba - mindezt éppen most, a Pride hónapjában.
Kitört a fóliaforradalom, egyre több LMBTQ-tartalmú könyvet burkolnak be a könyvesboltokbanTörvénymódosítás jöhet amiatt, hogy a bíróság szerint transzneműeknek is jár a nőknek szóló korkedvezményes nyugdíjazás