;

riport;gomba;Népsziget;

- Varázslatos gombák bújnak meg a vadregényes dunai dzsungelben

Monumentális fák, gyógyító füvek és számos kis állat tengeti mindennapjait a népszigeti Duna-parton és az ártéri erdőben, gombafonalak szövedékébe ágyazódva. Bogárhotelek, fűz-nyár ligeterdők vízbe nyúló, szubtrópusi gyökérhálózatai táplálják-éltetik itt egymást. Minden mindennel összeér, a mélyben még a folyó két partja között is van kapcsolódás. A Népszigeti Gombarajzoló későn kelőknek című – már ebben is kedvünkre való – programon a helyi ökoszisztéma megismerésében Werlein Anna biológus, piaci gombaszakellenőr segítette kor, nem és érdeklődés szerint is színes kis csoportunkat. Közben Poór Dotya képzőművész vezetésével rajzoltuk meg mindazt, amire a fák, növények, gombák inspiráltak. A szúnyog is jó motiváció a művészkedésre – ilyen felhőben oly sebesen rajzol az ember, mint a kis angyal, vagy egy ördögi zseni.

Budapest legészakibb szigete, a XIII. és a IV. kerülethez is tartozó Népsziget egyben a legdzsumbujosabb is. A korábbi iparterület maradványait meghódították a graffitisek; ugyan kinőtt itt több vendéglátóegység is, de a természetvédelmi terület békéjét nem zavarják. Horgászok, strandolók, piknikezők, kutyások és biciklisek birodalma ez és a hozzá tartozó Palotai-sziget (ma már félsziget), ahová mi is tartunk.

– Az ártéri erdőben a fák és a növények a gyökereikkel a vízben tapicskolnak, emiatt is tudnak olyan gyorsan nagyra nőni. De egy erős vízhozam vagy egy nagy vihar könnyen kidönti a hatalmas fatesteket, hiába akkorák, hogy három ember nem tudná őket körülölelni. Ha történik valami erőbehatás, ez a puhafa, ami gyorsan, de hebehurgyán építkezett, kidől. Esetleg magával ránt más növényeket is, aztán fölfut rá valamilyen gyomnövény, alias gyógynövény, belakják a gombák, rovarok, bogarak, és csodálatos kis minidzsungelek alakulnak ki. Ebben a látszólagos rendetlenségben azonban nagyon komoly rendezettség uralkodik – magyaráz Werlein Anna biológus, piaci gombaszakellenőr, miközben a délben még elviselhető hőmérsékletű, árnyékos és homokos Duna-parton üldögélünk.

Szemben velünk a Gázgyári lakótelep hangulatos műemlék épületei és a mediterrán nyüzsgéssel teli Római-part, a háttérben a Budai-hegység tekintélyes szoknyabőségű lankái, jobbra a Palotai-sziget, melynek öblét az Újpesti vasúti híd 2008-as felújításakor úgy kikotorták, hogy immár félsziget maradt. Néha felnézünk, ha elmegy a fejünk fölött egy vonat, de ez is a feladat, amit Poór Dotya képzőművésztől kaptunk: figyeljük meg a természet és az épített környezet szimbiózisát, avagy éppen kontrasztját, és rajzoljunk tájképet. Nyugodtan neki lehet állni az életünk utolsó rajzóráján konzervált szintről, eszközöket is kapunk hozzá, a csapat lelkesedése, a meditatív együtt rajzolás pedig ragadós.

Természet mindenkinek

Anna közben az itt élő hódokról, kacsákról, vidrákról, vaddisznókról mesél. Olykor még farkas is letéved ide, de csak éjjel – amire mi, félős városiak is megnyugszunk.

– Nagyobb és kisebb vadak is élnek itt, mindenki megtalálja a neki való helyet és táplálékot. Az is különleges a Népszigetben, hogy bár nem érintetlen, mégis szinte paradicsomi állapotok vannak. A Perem a szórakozóhelyek terjeszkedésének a pereme, innen már kezdődik vadon. A Palotai-szigeten csak pár kőépítmény maradt, mintha katakombák lejáratai lennének, csodálatos színes és térbeli alkotásokat hagytak itt a graffitisek, ez is jól beleillik ebbe a dzsungelkörnyezetbe. A rengeteg ember, aki kijár ide, azt az érzetet kelti, hogy itt a természettel újra találkozhatunk, hogy az mindenkinek van. Más kérdés, hogy látunk elúszni mindenféle szeméthalmokat, bár ezeket akár több tíz kilométerrel odébb is bedobhatták a folyóba. Többen önként szerveznek ide szemétszedő akciókat, kijönnek a barátaikkal, vagy meghirdetik eseményként a Facebookon, mert sokaknak szívügye, hogy ez a terület szép maradjon.

Hát még a szúnyog!

Miután felkerekedünk, hogy belevessük magunkat az erdőbe, valóságos felhő borít be minket. Az egykori Szúnyog-sziget nem árul zsákbamacskát, jóval később is akad még vakargatnivaló, noha állítólag a szúnyogok nem szeretik a meglepetést, és békén hagyják az emberek azon 15 százalékát, akiknek az izzadságából nem derülnek ki a vércsoportjuk kémiai nyomai. Itt még ez is városi legendának tűnik, senkit nem kímélnek, de hát nekik is élni kell…A párás, forró nyári napon a fákról is permetszerűen hull a nedvesség – meg a mézharmat, aminek nincs köze a méhekhez, tetvek állítják elő –, amitől érezhetően hűvösebb a mikroklíma, és az állandóan nedves közegnek köszönhetően gyors a korhadás, ezért is dolgoznak itt serényen a fabontó gombák.

Megszemléljük az alkotásaikat, ahogy lebontják a cellulózt és a lignint, és megjelennek csíkok a fatörzsön, ami aztán vattaszerűvé válik, vagy tökéletes kockákra esik szét. Egy fakockát zsebre teszek szuvenírként, csakhogy ez épp nem fehér, hanem barna korhadás, jól összefog mindent. Akárcsak a csiperkék családjába tartozó tintagomba, amiből egy magányosat felfedezünk – mire kiérnénk a szigetről, lenne belőle úgy egy kis üvegnyi tintánk, amivel rajzolhatnánk. Útközben találunk az ösvényen egy törött potrohhal poroszkáló szitakötőt, remélhetőleg ő már teljesítette élete küldetését, és túl van a párosodáson, amihez szívecske vagy 69 alakban kapcsolódik össze a párjával – ezt is Anna meséli, miközben a sérült kis rovart kézről kézre adjuk.

Fogyasztás csak ellenőrzötten

Közben kérdezhetünk is, Anna készséggel mesél a valódi és a pszeudogombákról. Előbbibe tartoznak az ehető kalapos gombák is, amelyek termőteste gombafonalakból áll, míg utóbbiaknak nincs sejtfaluk, amőbaszerűek és alakváltoztatók, ilyenek például a nyálkagombák. Mikor szűkösek az erőforrások, sok nyálkagombafaj időszakosan összeáll egy többsejtű szervezetté, még munkamegosztás is van, együtt mozognak és keresgélnek tápanyagot. Felépítenek egy spóraszóró képletet, van például a sombrerokalap meg a labdahajító alakú – a taxonómusok (rendszertanászok) ilyen mókásan kategorizálják őket a formájuk alapján –, ebből lövellik ki a spórákat, amelyek többük genetikai anyagát tartalmazzák.

Számos ehető gombát találhatunk a Népszigeten, mint a nyárfagomba és a sárga gévagomba. Utóbbi egy taplóféle, és a taplósága dacára igen finom, már ha nincs túlzottan kiszáradva. Hatalmas lebenyekben nő, ha az ember egyszer rátalál, nemcsak egy kis rántottára valót kap, hanem annyit, amennyiből megtelik akár a fagyasztó. Bármilyen gombát is találunk, mindenképp vigyük el piaci gombaszakellenőrhöz – nem megmosva, csak letisztítva és különválogatva, hogy ha véletlen bekerül egy mérgező is a kupacba, csak azt kelljen eltávolítani. A gombaszakellenőröket általában a piacok alkalmazzák, Anna korábban a Lehelen dolgozott, azt tapasztalta, hogy rengeteg család, köztük fiatalok is szívesen szednek túrázás közben gombát. Egyrészt ingyen van, a természet adja nekünk, másrészt rendkívül változatos ételeket ehet belőlük főzni, vagy akár fermentálni (savanyítani), sós vízben eltenni, sokan pedig szárítva és porítva, fűszerként vagy teaként fogyasztják a számos gyógyhatással bíró, például antioxidáns, immunerősítő gombaféléket. Minden erdei gombát ajánlott hosszabban, 20-25 percig főzni, és fagyasztás előtt is előfőzni, tanácsolja Anna, különben megkeseredhet, és oda a vacsora. Este már nem is előnyös őket fogyasztani, a bennük lévő magas rosttartalom (részben a rovarok páncélját is alkotó kitin) miatt nehezen emészthetők, megfekszik az ember gyomrát. Közben dúskálnak D-vitaminban és kalciumban, magas a fehérje- és nulla a koleszterintartalmuk, igazi szuperélelmiszerek.

Zabszem a labirintusban

Miközben újra leülünk rajzolni, Dotya instrukciói alapján ezúttal egy kisebb területre, egy-egy növényre vagy annak részletére fókuszálva, újabb ámulatba ejtő történeteket hallhatunk Annától, például arról, hogyan találják meg a nyálkagombák egy labirintusban a legrövidebb utat egy zabszemhez – először minden irányba nőnek, majd ha megtalálták a zabszemet, csak a legrövidebb út marad, a többi irányból visszavonulnak. Emiatt útvonal-optimalizáláshoz is alkalmazzák a Physarum polyce­pha­lumot, ami egy különösen igénytelen nyálkagombafaj, és agy nélkül is bámulatosan intelligens működésre képes. A tokiói metróhálózatot is ilyen gombák segítségével tervezték meg a mérnökök – oda tették a zabszemet, ahová megállókat akartak –, az IKEA dizájnerei is használják őket, de akár vászonra is rá lehet küldeni, és megfestik, sorolja Anna, a többi fajjal pedig talán csak nem sikerült még találkozni az emberi kreativitásnak.

Tér márpedig van a fejlődésre: 1750 óta eddig kb. 148 ezer gombafajt fedeztünk fel, és becslések szerint úgy 2,2-3,8 milliónyi, sőt, miután ők is folyamatosan fejlődnek, akár milliárdnyi ismeretlen faj lehet még. A popkultúrába is beszőtték magukat, a népszerű Last of Us videójátékban – amelyből az HBO idén nagyszabású sorozatot készített – az hozza el a zombiapokalipszist, hogy egy parazita gombafaj az embert használja gazdatestként. Ebbe jobb nem belegondolni, inkább álmodozzunk arról, hogy találtak már olyan gombafajt, ami bontja a poliuretánt, és képes lenne megoldani akár az egész, ember teremtette műanyagszemét-válságot a földön. Nem csak nagyvállalatok foglalkoznak ipari léptékben ilyesmivel, Anna azt mondja, Hollandiában például már kisebb bárok is beszereznek ilyen, akár a netről, Petri-csészében rendelhető gombafajokat, hogy helyben lebontsák a hulladékukat. No és ott vannak még a pszichoaktív gombák, amiket már az ősember is tudatmódosítóként fogyasztott próba-szerencse (balszerencse) alapon különféle rituálékhoz, mára pedig – noha a legtöbb országban illegális – hatalmas divat lett mikrodózisban varázsgombát fogyasztani, köszönhetően az olyan nagy sikerű Netflix-dokumentumfilmeknek, mint A gombák lenyűgöző élete és a Hogyan irányítsd az elmédet.

Az erdő internetje

– Nem lehet nem szuperorganizmusként tekinteni a gombákra. Az is nagyon izgalmas, hogy nem maradsz meg egyetlen egyednél, hanem látod őt a kapcsolataiban, és ezek által létezni. Itt is ha az ember végignéz, egy idő után nemcsak fákat és bokrokat lát, hanem látja a fák gyökereit is a talajban, meg az egész hálózatot, ami összeköti ezt a fát azzal a fával – mutat körbe a biológus. Nem véletlen mondják, hogy a gomba az erdő internetje, amin keresztül a fák, bokrok beszélgetnek egymással. A gombafonalak segítségével képesek jelezni egymásnak a veszélyt, például a kártékony rovarok felbukkanását, tudnak megszorult társaiknak tápanyagot küldeni, és a gombák is kapnak tőlük szénhidrát formájában. Ez többnyire egy kölcsönösen kellemes együttélés, ami folytatódhat még évekkel a fa halála után is. Meg is nézünk egy ilyen telepet, ami egyszerre rovar- és gombahotel, sőt Grand Hotel, olyan hatalmas. A modern erdőgazdálkodásban, amit helyben a Pilisi Parkerdő Zrt. is folytat, ezeket a kidőlt, korhadó fatörzseket már nem távolítják el az ártéri erdőből, hanem hagyják a természetet a maga ritmusában dolgozni.

Rögtönzött rajztárlat

Ha a szaharai barlangokban találtak 7-9 ezer éves, felismerhető gombarajzokat, akkor talán a mi rajzaink is elmennek pár ezer év múlva hiteles ábrázolásnak – nyugtázzuk. Akadnak itt rejtőzködő profik is – ezt már a Duna-partra kiérve, egy kidőlt fatörzsön rendezett, rögtönzött kiállításunk alapján szögezzük le. Az egyik résztvevő, Zoltán elárulja, hobbiból történelmi képregényt rajzol, és azért jön rendszeresen, mert szereti ezeket a laza, spontán együtt rajzolásokat. A mellette álldogáló János jogász egy nemzetközi multinál. Ő azután keresett természetközeli kikapcsolódást, hogy felköltözött vidékről Budapestre. Rajzolni mindig is szeretett, aztán ez egy időre eltűnt az életéből, most lelkes újrakezdő, mert jólesik a digitális elvonókúra, és társaságban, egészségesen kikapcsolódni is. A Face­bookon talált rá a Gombarajzolóra, jár Dotya rajzszakkörébe is, ahol például együtt reggeliznek, miközben megrajzolják a csemegéket csend­életként.

A legfiatalabb rajzoló, a nyolcéves Rozi még akkor se hagyja abba az alkotást, amikor a többiek már hűsítő csobbanásra készülnek a folyóban. Az édesanyjával jöttek kettesben, ő is nagyon szeret rajzolni, három gyerek nevelése mellett az elmélyülés lehetőségét is értékeli. A megosztó körben aztán mindenki elmesélheti a számára izgalmas vagy új tapasztalatokat, Anna pedig a tenyeréből megmutat még néhány, itt talált gombát. A gévát sajnos előttünk leszedte valaki, látszottak a szikenyomok, de akadt még pulykafarokra hajazó, színes lepketapló, borostás egyrétűtapló, csengettyű- és júdásfülegomba – már a nevük is bámulatos, hát még a gyógyhatásuk! Receptötleteket is kapunk, a gombafasírttól az egytálételig, jól meg is éhezünk a Gombarajzoló végére, de magunkkal visszük a hasznos tanácsot: minden gombát meg lehet enni, csak nem mindet érdemes.

Kapcsolódásra vágyva

A Gombarajzoló ötlete Hódi Csillától származik, az amatőr mikológus képzőművésznek van egy egész „gombabirodalma”, melynek ez csak egy szelete. Az élményalapú edukációs programok során sokat lehet tanulni a gombákról, olykor közösen főznek belőlük, ehhez társul még az alkotási folyamat. Többen is vezetnek ilyen foglalkozást, Anna és Dotya már összeszokott páros, a rajztéma pedig mindig ki van nyitva, hiszen a gombák sem csak önmagukban léteznek. – Az egész a kapcsolódásról szól, a természettel, egymással és önmagunkkal is. Csak fogunk egy papírt és egy ceruzát, és nyomjuk, ami belőlünk jön, ahogy a természetben is minden teszi a dolgát – mondja Anna. – Különféle figyelemmel dolgozunk, akkor is, mikor keressük a gombát, és „hallózunk” az erdőben, meg amikor tanulunk róluk, megint másfajta figyelem, mikor elmélyedünk a rajzolásban. Izgalmas ezeket váltogatni, összehangolni is. Az ehető gombákat le lehet szedni, amit meg nem, azt haza lehet vinni úgy, hogy lerajzoljuk – teszi hozzá Dotya. Tartottak már növényes kollaborációt is egy erotikus-botanikus rajztúra keretében, Csilla és Dotya pedig kiadtak egy Erotikus Gombakalendáriumot. Bár nem tett jót a PR-jának a reklám, amitől sokan ebben a kontextusban a hüvelygombára asszociálnak, mondják nevetve, abban mindketten egyetértenek, hogy a növények beindítják a fantáziát, a buja látványukkal, vagy akár az illatukkal, és a szexualitás is a kapcsolódás vágyáról szól.

A magyar futball nem Puskásékkal vett lendületet, de még csak nem is Sárosi Györggyel. Már a kezdeteknél, a huszadik század elején is szépen izmosodott. Talán meglepően hangzik, de a magyar polgárság honosította, onnan kerültek ki első, amatőr kiválóságai. Köztük Borbás Gáspár, a válogatott első góljának szerzője. Élete megihlette dédunokáját, Borbás Barnát, aki alapos kutatások után könyvet írt róla. Ám az Első gól fókuszában nem csupán a foci áll. Borbás Gáspár életének fontos állomásain keresztül feltárul benne egy elfeledett magyar polgári réteg világszemlélete, életstílusa. Ennek az örökségnek az ápolása, erősítése sokat segíthetne egy demokratikus szellemű hazai közélet kialakulásában. A könyv szerzőjével, a Válasz Online társalapítójával beszélgettünk.