Ukrajna esetleges tagsága az NATO biztonsági fenyegetést hoz létre Oroszország számára. Az ukrajnai orosz „különleges katonai művelet” elindításának egyik oka éppen Ukrajna NATO-csatlakozásának veszélye volt - jelentette ki csütörtökön az orosz elnök az MTI beszámolója szerint.
„Ami Ukrajna NATO-tagságát illeti, többször elmondtuk, hogy ez egyértelműen fenyegetést jelent Oroszország biztonságára" - hangsúlyozta Vlagyimir Putyin Pavel Zarubinnak, a Rosszija 1 televízió Moszkva. Kreml. Putyin című magazinműsora készítőjének adott interjújában. – Lényegében a különleges katonai művelet egyik oka Ukrajna NATO-csatlakozásának veszélye volt – tette hozzá.
Vlagyimir Putyin elnök a Rosszíja 24 hírcsatornán is közvetített interjújában mindemelett azon véleményének adott hangot, hogy Ukrajna esetleges NATO-tagsága nem növeli majd Ukrajna biztonságát, hanem jóval sebezhetőbbé teszi a világot, és további feszültséget fog okozni a nemzetközi porondon.
Antony Blinken: Ukrajna háború idején nem válhat a NATO tagjává Erdogan rábólintott Svédország NATO-csatlakozására, Zelenszkij dühös - összefoglaló a vilniusi NATO-csúcs első napjárólAz orosz elnök szót ejtett az Ukrajnának adott nyugati fegyverekről is. Mint mondta, látták, milyen nagy reményeket fűztek a nagyobb hatótávolságú rakétákhoz. – Igen, ezek okoznak károkat, de semmit nem változtatnak a harci helyzeten, csak kiélezik a szembenállást, mindenekelőtt az ukrán fél kárára.
Mint mondta, az ukrán katonák félnek használni a nyugati tankokat, mert tudják, hogy az orosz erők kiemelt célpontjai. – Elmondhatom, hogy az ukrán katonák gyakran megtagadják, hogy beüljenek ezekbe a tankokba, mert a mieink kiemelt célpontjai, amelyeket az elsők között semmisítenek meg a harctéren” - kockáztatta meg az orosz elnök, hozzáfűzve, a nyugati harckocsik ugyanúgy égnek, mint az összes többi, sőt, talán még jobban, mint a szovjet gyártmányú, jól ismert T-72-esek”.
Jens Stoltenberg: Ukrajna NATO-csatlakozása nincs napirenden, amíg a háború tartBeszélt arról is, hogy Ukrajnának joga van saját biztonságáról gondoskodnia, de nem Oroszország rovására. –Bármely országnak joga van arra, hogy szavatolja saját biztonságát, és persze arra is, hogy belátása szerint megválassza, miként éri el ezt a célját - jelentette ki az orosz elnök. Mindazonáltal leszögezte: ennek egyedüli korlátja, hogy a biztonság elérése nem jelentkezhet fenyegetésként egy másik országra.