Nem valószínű, hogy Ukrajna megújítja azt a 2024 végén lejáró szerződést, mely értelmében Oroszország az Ukrajnán áthúzódó csővezetékek használatával földgázt exportálhat Európába – írja a hvg.hu, idézve, hogy mit nyilatkozott German Galuscsenko ukrán energiaügyi miniszter a Politicónak. A tárcavezető szerint 2024 telén Európának már egyáltalán nem lesz szüksége orosz gázra.
Magyarország korábban a Testvériség nevű vezetéken kapta az orosz gázt, de már rég nem érkezik annyi orosz gáz Európába, így hazánkba sem, mint amennyit a csővezetékek 30 milliárd köbméteres kapacitása megengedne. A Testvériség déli ága Magyarországig ér, ám az ezen való szállítást az oroszok még Ukrajna lerohanása előtt, 2021 őszén letekerték, és a szállítmányokat átterelték a hozzánk Szerbia felől belépő Török/Balkáni Áramlatra. Magyarországot így érdemben nem is érinti majd a teljes leállás.
„Az orosz gáz profitja most Oroszország Ukrajna elleni háborúját és a Gazprom magánhadseregét pénzeli, de a jövőben az egyetlen dolog, amire fordítani szabadna, az a jóvátétel lenne"
– fogalmazott German Galuscsenko.
A Politico kiemeli, hogy az orosz vezetékes gázra ugyan nem vonatkoznak szankciók, de az Európai Bizottság azt tervezi , hogy 2027-re teljesen megszünteti az EU függőségét az orosz fosszilis tüzelőanyagtó, egyre több kritika hangzik el ugyanis, hogy az EU-tagországok továbbra is orosz gázt használnak, és nem haladnak elég gyorsan a diverzifikációhoz. Ausztria gázimportja visszatért a háború előtti szintre. Magyarország évente mintegy 4,5 milliárd köbmétert kap a Gazprommal kötött szerződések alapján.
Továbbra sem látszik az orosz gáz jutányos ára, Putyin ceruzája változatlanul vastagon fogMagyarország évi 9-10 milliárd köbméter földgázt használ el, ennek körülbelül a háromnegyed része Oroszországból érkezik, de az utóbbi időben a kormány igyekszik más forrásokat is integrálni. Ezeket a törekvéseket jellemzően nem reklámozzák agyon, kivéve, mondjuk az új azerbajdzsáni megállapodást, mely értelmében az év végéig 100 millió köbméter gázt importálunk tőlük. Emellett úgy tűnik, leválni se nagyon akarunk a Gazpromról. Szijjártó Péter már tavaly is nyélbe ütött egy plusz gázvásárlásáról szóló megállapodást a vállalattal, idén áprilisban pedig még egyet, így van opciónk arra, hogy dél felől plusz mennyiséget igényeljünk Oroszországtól. A Népszava folyamatosan követi, hogy, hogy az orosz gáz számunkra is egyre drágább.
Esett az orosz gáz ára, nőtt a sarc, amelyet Vlagyimir Putyin kivetett MagyarországraJanuárban tízszázalékos felárral kaphattuk Oroszországtól a gázt, ha mástól veszünk, százmilliárdot megtakaríthattunk volna