Az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét július 1-je óta betöltő Spanyolország kormánya több olyan területen is szeretne sikereket elérni, amelyeken jelenleg Magyarország támaszt akadályokat a megegyezés útjába.
Mint spanyol kormányzati illetékesekkel folytatott madridi beszélgetéseinken kiderült, Madrid az év végéig megállapodást remél az uniós költségvetés felülvizsgálatáról, vagyis a büdzséhez való tagállami hozzájárulások 66 milliárd eurós növeléséről. Orbán Viktor a múlt héten Facebookon jelentette be, hogy Budapest több okból is elfogadhatatlannak tartja az Ukrajna megsegítése, a migrációs kihívások kezelése, az EU megnövekedett kamatterheinek fedezése miatt kért emelést.
Orbán Viktor szerint „migrációs háború” zajlott a tanácsterembenEgy hivatalos spanyol forrás szerint a tagállamok nagyjából egyetértenek abban, hogy Ukrajnának szüksége van a több évre javasolt 50 milliárdos támogatásra, és nincs vita köztük arról sem, hogy pluszpénz kell a kamatfizetési kötelezettségek teljesítésére. Elismerte, hogy a magyar ellenállás problémát jelent, de reményét fejezte ki, hogy Magyarországot bizonyos engedményekkel jobb belátásra lehet bírni. Hozzátette ugyanakkor, hogy a felzárkóztatási és helyreállítási pénzek felszabadításához kötött feltételek teljesítéséből nem engednek.
Szerinte lehet majd olyan “ösztönzőket” találni, amelyek hozzásegítik az Orbán-kormányt, hogy lássa a megállapodás előnyeit.
A brüsszeli tudósítók csoportjának - köztük a Népszava újságírójának - tartott informális beszélgetéseken gyakran szó esett a migrációs paktumról is, amelynek fontos elemeit szintén elfogadhatatlannak tartja a magyar kormány. Mint elhangzott, Spanyolország szeretné decemberig lezárni a tárgyalásokat a menekültügyi csomagról az Európai Parlamenttel. Több kormányzati forrás is elmondta,
hogy nem tartja megalapozottnak Orbán Viktor ragaszkodását a konszenzusos döntéshozatalhoz, mivel az uniós szerződések az országok minősített többségének egyetértéséhez kötik a migrációs dossziék jóváhagyását.
Többen hangsúlyozták, hogy a bevándorlást európai szinten kezelni, amit egyre több tagállamban elismernek.
Az EU 50 milliárd eurót különítene el Ukrajna támogatására, 15 milliárdot a migrációval kapcsolatos kiadásokraAz EU-elnökség hat hónapja alatt Spanyolország szeretne pontot tenni egy sor jogszabály-tervezetre, mivel a jövő évtől elkezdődik az európai parlamenti választási kampány, amikor már nehezebb lesz kompromisszumra jutni a tagállamok és az intézmények között. Ilyen a gazdasági kormányzás reformja, amelynek része az államháztartási hiány és az államadósság kordában tartása. Kormányzati illetékesek fontosnak tartják, hogy az EU felkészüljön a bővítésre, és már most megkezdje az ehhez szükséges intézményi, pénzügyi reformokról való gondolkodást. Ukrajna mindennemű támogatása a spanyolok számára is elsőbbséget élvez,
akárcsak a jogállamiság előmozdítása, amely ugyan nem része elnökségi programjuknak, de mint egy tisztviselő fogalmazott: az több mint prioritás, az az európai építkezés alapja.
Pedro Sánchez szocialista kormányának illetékesei nem számítanak az elnökségi prioritások jelentős megváltoztatására a július 23-i parlamenti választásokat követő esetleges jobboldali fordulat nyomán - legalábbis ezt mondták az erről érdeklődő újságíróknak.
Varga Judit tárcája szerint nem érkezett jelzés az Európai Tanácstól arról, hogy Magyarország ne tölthetné be az uniós elnökségetAz EP nagy többsége kétségbe vonja a magyar EU-elnökség létjogosultságát