„A 2024 második félévi uniós elnökséget Magyarország fogja betölteni, erről évekkel ezelőtt hozott határozatot a Tanács. Ezzel ellentétes jelzés nem érkezett a Tanács részéről” – közölte az Igazságügyi Minisztérium az atv.hu-val.
A Varga Judit vezette tárca már egy éve aktív és intenzív munka keretében készül arra, hogy Magyarország 2024 második félévében elnökölni fogja az Európai Unió Tanácsát. A felkészülési időszak alatt tájékoztató előadásokat szerveznek az elnökségi félév során tanácsi formációt elnöklő miniszterek és államtitkárok számára is. „Ennek fontos állomása a szerdán és csütörtökön megrendezésre kerülő felkészítő program, amit a Tanács Főtitkárságával közösen Budapesten rendezünk” – tették hozzá, és leszögezték, hogy az uniós elnökség nem jog, hanem kötelezettség.
A tárca szerint
„egyedülálló az Európai Unió történetében, hogy 2011-ben és 2024-ben, tehát több mint 12 év elteltével is ugyanaz a kormányzati erő tölti be a soros elnöki tisztséget. Magyarországon ez a rendkívüli, a kormányzati és politikai stabilitás és kontinuitás szempontjából kifejezetten szerencsés helyzet áll fenn”.
Az Orbán-kormány képviseletében eljáró személyek sok esetben azonosak azokkal a személyekkel, akik a legutóbbi elnökség során is részt vettek az elnökségi feladatok ellátásában – közölte az Igazságügyi Minisztérium. Szerintük ennek köszönhetően olyan jelentős és mélyreható tapasztalattal rendelkeznek, amely „biztos garanciát jelent egy újabb sikeres magyar elnökségi félév lebonyolításához”.
Orbán Viktor már nagyon készül a soros magyar EU-elnökségreSzerdán Orbán Viktor és a kormány tagjai részt vettek a 2024. második félévi magyar EU-elnökség tanácsi formációit elnöklő miniszterek felkészítő fórumán a Karmelita kolostorban. A miniszterelnök bejelentette: Magyarország megkezdte a felkészülést az európai uniós elnökségre.
Az EP nagy többsége kétségbe vonja a magyar EU-elnökség létjogosultságátMúlt csütörtökön lapunk is megírta, hogy az Európai Parlament nagy többséggel elfogadta a magyarországi jogállamiság helyzetéről és a befagyasztott uniós forrásokról szóló újabb állásfoglalását. Az EP öt meghatározó frakciója által jegyzett határozat megkérdőjelezi, hogy Magyarország képes lesz-e hitelesen ellátni az EU Tanácsának soros elnöki tisztségét 2024-ben, miközben megsérti az EU alapvető értékeit és nem tartja magát a lojális együttműködés elvéhez. Az EP ezért felszólítja a kormányok képviselőiből álló Tanácsot, hogy találjon megoldást a problémára, másként a parlament fog közbeavatkozni. Ez az első eset, hogy az uniós képviselő-testület felveti az Orbán-kormány alkalmatlanságát az EU27-ek döntéshozó szervének irányítására, és válaszlépéseket helyez kilátásba.
A tagállamoknak nincs kedvük vitát nyitni arról, hogy az Orbán-kormány alkalmas-e ellátni az EU soros elnöki tisztétKovács Zoltán szerint az Európai Parlament azért nem kér a soros magyar EU-elnökségből, mert nem tetszik neki, hogy Magyarország békepárti