;

Orbán-kormány;Magyarország;függetlenség;NATO;Egyesült Államok;beszéd;orosz-ukrán háború;David Pressman;

David Pressman

- David Pressman megmondta az Orbán-kormány minisztereinek, hogy a függetlenség nem elszigetelődést jelent

Az amerikai nagykövet hangsúlyozta, az Egyesült Államok minden eddiginél jobban összpontosít a kapcsolatára Magyarországgal.

Július 4-én tartják az amerikai függetlenség napját, ebből az alkalomból mondott beszédet David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete magyar miniszterek, a többi között Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes előtt.

A diplomatát a hvg.hu idézte. Beszéde elején David Pressman felhívta a figyelmet a Pápán állomásozó amerikai katonákra: mint mondta, „innen körülbelül 120 kilométerre több száz fiatal amerikai férfi és nő, az Egyesült Államok fegyveres erőinek tagjai azért tartózkodnak Magyarországon, hogy ezekben a bizonytalan időkben is biztosítsák Magyarország és szomszédai biztonságát”. Mint mondta, a függetlenség az amerikaiak DNS-ében kódolva van, a csontjaikba ivódott, és a magyarokra is ugyanez igaz. Itt tartózkodása alatt megismerte „a magyar történelem nagyságát, a fékezhetetlen szellemet, és igen, a tragédiáit is”. A magyarokat történelmük - az amerikaiakhoz hasonlóan - arra készteti, hogy megbecsüljék a függetlenséget, kiálljanak és harcoljanak érte, így történt ez 1848-ban, 1956-ban és 1989-ben is - emlékeztetett.

Kkimondatlanul, de elég félreérthetetlenül az Orbán-kormány szövetséges országokkal való látványos szembehelyezkedésére utalva kiemelte, hogy az amerikai függetlenségi nyilatkozattal nem az elszigetelődésüket nyilvánították ki annak idején, a szövetségek ugyanis nem csökkentik, hanem garantálják a függetlenséget.

„Jefferson és Adams a Függetlenségi Nyilatkozatot, nem pedig egy elszigetelődési nyilatkozatotfogalmazta meg”

- hangsúlyozta.

Az amerikai nagykövet felidézte Martonyi János korábbi magyar külügyminiszter szavait, amikor Magyarország 24 évvel ezelőtt - az első Orbán-kormány idején - csatlakozott a NATO-hoz: „A múltban a magyarok gyakran panaszkodtak az elhagyatottságra, és arra, hogy egyedül kell küzdeniük. Ennek végre vége. Magyarország hazatért, újra családban vagyunk.” Ezt megerősítve David Pressman kijelentette, hogy Magyarország a NATO-család tagja, a családok pedig „bonyolultak tudnak lenni, de ami összetartja a családokat, az erősebb, mint ami szétválasztja őket”.

A nagykövet hangsúlyozta, Oroszország agressziós háborúja idején nincs helye a barátokkal folytatott politikai háborúnak, ugyanis valós háború fenyegeti azt a világrendet, amelyért a NATO sokáig dolgozott. Mint közölte, békét akarnak, de ez csak akkor valósulhat meg, ha az oroszok felhagynak az agresszióval és hazamennek. A háborús pártokról, a háborúpárti országokról sőt a háborúpárti nagykövetekről (is) szóló zaj ellenére a lármázás valójában nem lehet politikai álláspont, ahogy a feltétel nélküli megbékélés sem - jelentette ki, ismét utalva az Orbán-kormány színlelt békepártiságára.

David Pressman végezetül elmondta, hogy az Egyesült Államok talán minden eddiginél jobban összpontosít a Magyarországgal való kapcsolatára, szoros figyelemmel kísérik Magyarország döntéseit, s úgy vélte, itt lenne az ideje, hogy elismerjék a közös demokratikus értékeket és az Oroszország által jelentett fenyegetést, mert az egység nem a függetlenség aláásását jelenti, hanem megvédi azt.

Átvezénylésekkel lehet megoldani a problémát, de akkor mindenkinek rosszabb lesz.