Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes rendkívüli parlamenti ülés összehívását indítványozza a július 3. és július 7. közötti időszakra. A napirendi pontok között szerepel az új pedagógus jogállási törvény, ismertebb nevén: státusztörvény is – derül ki a Parlament honlapjára feltöltött dokumentumból, a hírt elsőként a 444 vette észre.
Semjén Zsolt indoklásában az áll:
„A rendkívüli ülés megtartása a levelem mellékletében felsorolt önálló indítványok mielőbbi elfogadása, illetve az ezt biztosító egyes eljárási szakaszok lezárása miatt szükséges. Az indítványokkal – különös tekintettel a Magyarország 2024. évi központi költségvetéséről szóló törvényjavaslatra – összefüggő szavazásoknak az őszi ülésszakra történő halasztása fontos jogalkotói célkitűzések késedelmes megvalósítását eredményezné, illetve a döntések végrehajtásának előkészítésének kitolódása számos problémát okozhat a jogalkalmazásban.”
A rendkívüli ülésen tárgyalt törvényjavaslatok között van egyebek mellett a 2024-es költségvetés, a légitársaságok extraprofitadója, a nemzetiségek jogai és a választási törvény módosítása is.
Hiába kötelessége, szinte semmit nem árult el az Orbán-kormány a státusztörvényhez kapott százezer észrevételrőlNemrég a Civil Közoktatási Platform (CKP) munkacsoport-vezetője a státusztörvény ügyében arra hívta fel a figyelmet: miközben a kormányzat lépten-nyomon arra hivatkozik, hogy milyen széles körű társadalmi egyeztetést folytattak, a „látszatra sem adnak”, és – a törvényi előírás ellenére – az illetékes Belügyminisztérium nem számolt be határidőre arról, hogy milyen észrevételek, javaslatok érkeztek, melyeket fogadták be, és miért utasították el a többit.
A társadalmi egyeztetési beszámolónak ráadásul nemcsak a Pintér Sándor által már korábban említett 1500 írásos javaslat kivonatát és sorsát kellene tartalmaznia, hanem az összesen 102 ezernél több észrevétel összefoglalóját is, még akkor is, ha azok a tervezetet akár teljes egészében elutasító kritikák.
Májusban két magas szintű egyeztetés is volt Brüsszelben az Európai Bizottság képviselőivel a státusztörvénnyel, de Budapesten is tárgyaltak. A Bizottság a magyar kormány több lépését is üdvözölte – például, hogy a törvénytervezet számos pontján módosítottak az eredeti törvényjavaslathoz képest és több szakmai egyeztetésre is sor került – de még maradtak vitás pontok – osztotta meg korábban a Népszavával egy a tárgyalásokra rálátó magyar kormányzati tisztviselő, miután arról érdeklődtünk, a törvényjavaslat június 6-ai benyújtását megelőzően történt-e egyeztetés a Bizottsággal. Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára ugyanis arról beszélt egy május 24-ei sajtótájékoztatón, már csak ez van hátra a tervezet parlamenti benyújtásáig.
A státusztörvény miatt több nagyobb tüntetést rendeztek az elmúlt időszakban, és számos tanár felmondásáról érkeztek hírek.
Nincs megegyezés, az Európai Bizottság több jelentős módosítást sürget a tanárok státusztörvény-tervezetébenGulyás Gergely szerint csak kivételes esetben lesznek átvezényelhetők a tanárok, a törvényjavaslat nem ezt tükrözi