„Rogán Antal feltaláló újabb remek alkotásával ismerkedhetett meg ma a közvélemény: propagandacélú, titkosszolgálati jelentésnek álcázott összeesküvés-elmélet” – reagált tegnap kora este az ellenzéki összefogás kampányfinanszírozását vizsgáló titkosszolgálati jelentésre Szigetvári Viktor, a DatAdat ügyvezetője a Telexnek. A hétfőn nyilvánosságra hozott dokumentum szerint az Action for Democracy nevű amerikai szervezet összesen 3,176 milliárd forintot utalt Magyarországra a tavalyi országgyűlési választás kampányában, amely nagy része – 1,84 milliárd forint – Márki-Zay Péter civil mozgalmához, a Mindenki Magyarországa Mozgalomhoz került.
– A rendelkezésre álló információk feldolgozása, elemzése és értékelése alapján a 2022. évi magyarországi parlamenti választásokon elindult egységes ellenzék támogatását – egyben a választás eredményének befolyásolását – egy koherens működési modell szerint tevékenykedő, az adatbázis-építésben, az adatgyűjtésben, a kampánytechnológiák alkalmazásában, valamint jogi és kampánytanácsadásban jártas, erre specializálódott, profitorientált, innovációs ökoszisztéma végezte – olvasható a szövevényes mondat az újabb titkosszolgálati jelentés következtetései között. A jelentést a Rogán Antal alá rendelt Nemzeti Információs Központ főigazgatója, Kovács Zoltán András jegyzi.
Az 52 oldalas – számadatoktól, személy- és cégnevektől hemzsegő, sok tekintetben nehezen követhető – dokumentum egy részét azonban kitakarták.
Az összességében milliárdos nagyságrendű pénzmozgások hátterében, a külföldről jött támogatások elosztásában a Nemzeti Információs Központ jelentős szerepet tulajdonít a DatAdat-csoportnak.
A jelentés a befolyásos tagok között említi Bajnai Gordon volt miniszterelnököt, Dessewffy Tibor szociológust, akit az Átlátszó korábban a „Gyurcsány-Bajnai korszak emblematikus agytrösztjeként” jellemzett, Ficsor Ádámot, aki azokban az időkben miniszterelnöki kabinetfőnök, majd titkosszolgálatokért felelős miniszter volt, vagy például Szigetvári Viktort, a Bajnai-kormány államtitkárát. Ugyanakkor a jelentés szerint „a DatAdat-csoport fontosabb entitásai fölött jelenleg nem a magyarok, hanem amerikai bejegyzésű cégek kezében van a többségi befolyás”.
Feltűnik a színen a Karácsony Gergely főpolgármester által alapított Kilencvenkilenc Mozgalom Egyesület is, amely – olvasható – összesen több mint 616 millió (bruttó) forintért rendelt szolgáltatást a cégtől: „A megrendelések több mint 90 százaléka Karácsony Gergely miniszterelnök-jelölti visszalépését követően realizálódott. A megrendelések fedezetét a Kilencvenkilenc Mozgalom Egyesület saját forrásból biztosította.” A Nemzeti Információs Központ azt állítja, hogy a „rendelkezésre álló, más forrás által nem megerősített információ” szerint a DatAdat-csoport bonyolította az ellenzéki miniszterelnök-jelölti választást, amely során – a Márki-Zay Péter-féle Mindenki Magyarországa Mozgalom számára kedvezően – „manipulálta az eredményeket”.
Kovács Zoltán András főigazgató a jelentésben arra a következtetésre jutott, hogy jelen helyzetben a nemzetbiztonsági kockázatot – sikeres kampány és választási győzelem esetén a nemzetbiztonsági érdeksérelmet – az jelenti, ha Magyarország sorsáról olyan szereplők dönthetnek, akik jelentős részben külföldi támogatásokból tehetnek szert a választók támogatására, a választói akaratot befolyásoló képességre, miközben döntéseikkel nem feléjük, hanem a forrásokat biztosító szervezetek, személyek, érdekcsoportok felé tartoznak elszámolással.
Nyilvánosságra hozták a jelentést, a Rogán-féle titkosszolgálat szerint az Egyesült Államokból már 2014-ben be akartak avatkozni a magyarországi választásba