;

egyetem;Bécs;orbánizmus;Mathias Corvinus Collegium;exkluzív;

A kétszintes, modern építésű campus 90 százalékát vette meg az MCC, tízszázalékos hányad maradt a bécsi gazdasági kamaránál

- Előre félnek az orbánizmustól a bécsi egyetemen, amelyet nemrég vett meg a fideszes káderképző MCC

A Modul University diákjai és tanárai e-mailben értesültek arról, mi teszi be a lábát az intézménybe.

A tulajdonosváltozások sok nehézséget okoztak a Modul University osztrák magánegyetem életében, amelynek 16 éve alatt mindig Karl Wöber állt az élen. A bécsi egyetemről „szerezték“ 2007-ben az idegenfogalom tudományos kérdéseivel foglalkozó szakembert, akinek kezei alatt a nyitáskor nyolcvan diákot – angol nyelven – oktató intézmény mára közel 1100 fős hallgatósággal büszkélkedhet.

Az alapítás ötlete a bécsi gazdasági kamaráé (WKW) volt, az osztrák főváros gyönyörű kilátású Kahlenberg hegyére álmodták – az Ausztriában csak 2002 óta létező magánegyetemek – „gyöngyszemét.”

A kétszintes, modern építésű campus tulajdonosa 90 százalékban a kamara volt, 10 százalékot átengedett a szaúdi-osztrák állampolgárságú milliárdosnak, Mohamed Bin Issa Al Jabernek, aki filantrópként elsősorban arab diákok toborzását és ösztöndíjazását vállalta. Al Jaber szállodákat vásárolt a nyolcvanas években a bécsi Ringen, tárgyalt az osztrák légitársaság megvásárlásáról, tervezte a Schwarzenberg palota megvételét. Aztán anyagilag megroppant – vagy annyira sohasem volt gazdag, mint állította –, a bécsi kamara előbb ultimátumot adott neki, majd 2011-ben beperelte az elmaradt kifizetések miatt. 2012-ben a Modul – az értékesnek mondott név már 1908-tól létezett – 100 százalékig a WKW tulajdonába került, idegenforgalmi, vendéglátóipari tudást adott, s hozzá a tudományos fokozatok mindegyikét PhD-től a Masterig. A nyugalmas évek alatt az intézmény bővült, Modul University Technology néven leányvállalatot hozott létre, szintén a Kahlenbergen, fiókegyetemei nyíltak Kínában és Dubajban. Ez utóbbi már nem létezik, összeveszett a részleg a bécsi központtal a megszerzett diplomák nagyon lassú elismerése miatt.

Újabb fordulat 2020-ban következett be, amikor a Sri Lankából származó apától, malaysiai anyától Londonban született Suresh Sivagnanam vette meg a Modul 90 százalékát. 

(A bécsi kamara a 10 százalékot a Modul név őrzésére tartotta meg.) Ő egy Vdoc nevű, interneten gyors egészségügyi tanácsokat adó cég felfuttatásával szerezte vagyonát. Bécsi egyetemi elképzelései nem voltak maradéktalanul kiforrottak, orvostudomány, repüléstan bevezetésén is gondolkodott. Szilárdan akarta, hogy a közgazdaságtanban is elmélyülő egyetemet egyfajta központtá tenné befektetők és startup cégek között. Érdeklődése, amely csak Angliában további 37 vállalkozás között oszlott meg, azonban az osztrák projekt iránt lelohadt, így idén májusban a magyar Mathias Corvinus Collegiumnak (MCC) adta el a részét. A tíz százalékos hányad maradt a bécsi gazdasági kamaránál. A vételárat „magában tartó” ügyletről a Modul diákjai, tanárai e-mailben értesültek.

Az ORÖ viszont egymilliárdos fizetési felszólítást küldött a Belügyminisztériumnak.