Csak Bulgáriában rosszabb az életszínvonal, mint Magyarországon – hangzott el az RTL Híradóban. Nemrég lapunk is beszámolt arról, hogy az Eurostat összesítéséből kiderült: tavaly 2 százalékponttal zárkózott fel a magyarok fogyasztása az uniós átlaghoz, míg 2021-ben ez még csak az uniós átlag 70 százalékát érte el, ez 2022-ben már 72 százalékra nőtt. Ez 16 százalékponttal kevesebb, mint egy átlagos románnak, az eltérő árszínvonal figyelembe vételével. A tavalyi adóvisszatérítés és a teljes 13. havi nyugdíj ellenére kevesebbet költöttek a magyarok, a GKI szerint a nagyobb pénzromlás miatt.
Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója a csatornának azt mondta:
ha az uniós vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó fogyasztást nézzük, akkor Magyarországnak sikerült az utolsó előtti helyet elérnie, ami azt jelenti, hogy már csak Bulgáriában rosszabb az életszínvonal az Európai Unióban, mint Magyarországon.
A riportban kiemelik, hogy tavaly az uniós átlag 77 százalékára nőtt az egy főre jutó GDP a románoknál, vagyis éppen annyira, mint Magyarországon. A kormány azonban az RTL Híradónak azt írta: érhető, ha egy elhúzódó háborúban és szankciós inflációban óvatos a lakossági költekezés. Ők máshogy számolnak, mint az EU statisztikai hivatala: szerintük a román gazdaság nem érte utol a magyart.
Megkésett a kormány „akcióterve”, hatására nem lesz inflációt mérséklő árcsökkenésFényévekre vagyunk a román jóléttől