Narendra Modi kedden kezdődött, négynapos látogatásának mindkét fél számára nagy a tétje. Washington és Újdelhi a hidegháború elmúltával, több mint két évtizede közeledik egymáshoz. Joe Biden elnök azonban, aki ma állami látogatáson fogadja Modit, szeretné még szorosabbra fűzni a világ két legnagyobb demokráciájának kapcsolatait, ahogy az Egyesült Államok külpolitikáját Ázsia felé fordítja, és a felemelkedő Kínával szemben partnerségeket kíván kiépíteni a régióban.
Modi a maga részéről egy virágzóbb korszakot szeretne nyitni 1,4 milliárd lakosú országa számára, teljesítve ígéretét, amelyet több mint kilenc évvel ezelőtti hivatalba lépésekor tett. Azt reméli, hogy erősíteni tudja a gazdasági és katonai kapcsolatokat, és aggódik Kínának a himalájai határ mentén és az Indiai-óceánon megélénkült katonai tevékenysége miatt.
Számos jel szerint a kapcsolat máris ugrásszerű fejlődésen ment át. A kétoldalú kereskedelem 2022-ben rekordszintre, 191 milliárd dollárra bővült. Az USA-ban élő indiai diaszpóra közel 5 millió főt számlál, s ezzel gazdasági, kulturális és politikai tényezővé is vált. Biden új lendületet próbál adni a Quadnak, az Egyesült Államok, Ausztrália, India és Japán négyoldalú biztonsági partnerségének. Az Indiába irányuló amerikai védelmi célú eladások pedig a 2008-as közel nulláról 2020-ra több mint 20 milliárd dollárra emelkedtek.
A látogatás azonban problematikus szempontokat is felvet Biden számára, aki elnökjelöltként ígéretet tett arra, hogy az emberi jogok előmozdítása külpolitikájának egyik mozgatórugója lesz.
Elaine Pearson, a Human Rights Watch (HRW) csoport ázsiai igazgatója levélben sürgette Bident, szembesítse Modit India "romló emberi jogi helyzetével". A HRW előzetesen közölte, hogy kedden Washingtonban levetítik a BBC indiai kormány által betiltott dokumentumfilmjét, amely Modi gudzsaráti főminiszterként játszott szerepét taglalja a 2002-es, több mint ezer halálos áldozatot követelő muszlimellenes zavargásokban.
A közelmúltban Modit bírálták az állampolgársági törvényt módosítása miatt, amely egyes migránsok számára gyorsított honosítást tesz lehetővé, de a muszlimokat kizárja, továbbá a hindu nacionalisták által szított, vallási kisebbségek ellen elkövetett erőszakcselekmények elharapódzása miatt, valamint azért, hogy Rahul Gandhit, az ellenzék legfontosabb vezetőjét elítélték Modi nevének gúnyolásáért. "Modi kormánya emellett égbekiáltó elfogultságot tanúsított” a kormányzó BJP párt számos, súlyos bűncselekménnyel vádolt támogatója és tagjai védelmében - írta Pearson.
Hasonlóan fejtörést okoz Washingtonnak, hogy India, nem akarja feladni korábbi kötődéseit az amerikai kapcsolat szorosabbra fűzéséért cserébe.Modi csak korlátozott kritikát fogalmazott meg az ukrajnai orosz invázióval kapcsolatban, bár egy tavaly szeptemberi találkozón arra sürgette Putyint, hogy "lépjen a béke útjára". Igaz, India fontos szerepet játszik Ukrajna segélyezésében.
Az indiai-orosz kapcsolatnak több évtizedes hagyományai vannak, Moszkva kulcsfontosságú partnere Újdelhinek a védelem, az atomenergia terén és más kérdésekben is. Nem tudott azonban semmilyen biztonsági garanciát nyújtani Kína területi követeléseivel szemben, és az ukrajnai háború kezdete óta már nem egy hadiipari szállításával elmaradt, holott az indiai hadsereg fegyverzete máig 65 százalékban orosz gyártmányú eszközökből áll.
A Biden vezette Fehér Ház „négyszemközt” sürgette Indiát, hogy csökkentse függőségét az orosz olajtól, de nagyrészt kerülte Újdelhi álláspontjának nyilvános bírálatát. 2021-ben az orosz olaj India éves nyersolajimportjának mindössze 2 százalékát tette ki, ez az arány most több mint 19 százalék. John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője ugyanakkor megjegyezte, hogy India nyersolaj vásárlásai igazodnak a Hetek Csoportja által meghatározott ársapkához, amelynek célja Moszkva legnagyobb bevételi forrásának korlátozása.
Kirby azt mondta, hogy a két vezető várhatóan megvitatja Oroszország Ukrajnával folytatott háborúját, valamint az emberi jogok indiai helyzetét is, bár valósíznűtlen, hogy Biden ezt a nyilvánosság előtt szóvá tenné.
Látogatását Modi kedden New York-i megállóval kezdte, ahol az amerikai üzleti és szellemi élet vezetőivel találkozott, s szerdán nemzetközi jóganapi rendezvényt vezetett az ENSZ székházában.
Csütörtöki fehér házi találkozójukon Biden és Modi várhatóan bejelentéseket tesznek a felsőoktatás, az űrkutatás és más területeken való együttműködésről. A napirenden kiemelt helyen szerepel a védelmi együttműködés elmélyítése.
A Pentagon és az indiai védelmi minisztérium útjára indítja az INDUS-X-et, egy új partnerséget, amelynek célja, hogy elhárítson néhány szabályozási akadályt a technológiai cégek, védelmi vállalatok és kutatóintézetek együttműködése elől olyan kiemelt fontosságú technológiákban, mint a mesterséges intelligencia - közölte két magas rangú védelmi tisztviselő.
Modi még ma beszédet mond a Kongresszus együttes ülésén, majd az elnök és a first lady, Jill Biden díszvacsorát ad számára. Pénteken egy külügyminisztériumi ebéden is tiszteletét teszi, amelynek házigazdája Kamala Harris alelnök és a tárcavezető Antony Blinken lesz, s a tervek szerint az indiai diaszpóra tagjaihoz is szól majd, mielőtt elhagyja Washingtont.