;

Orbán-kormány;interjú;Szelényi Zsuzsanna;

- „Nem lehet mindent Orbán Viktor nyakába varrni”

A napokban került a könyvesboltokba Szelényi Zsuzsanna könyve, a Szétzilált ország, amelyben a volt politikus, a CEU Demokrácia Intézetének programigazgatója és a nemzetközi kapcsolatok szakértője az Orbán-rendszer kialakulásának és megerősödésének folyamatát írja le és elemzi. Személyes élményei is segítették, hiszen a rendszerváltás időszakában a Fidesz tagja, országgyűlési képviselője volt. Az izgalmas összegzés olvasása közben ismét fölmerül a túlzott hatalomhoz jutó, autoriter politikusok pályájával kapcsolatos örök kérdés: hogyan tudták háttérbe szorítani társaikat, honnan szereztek rendre támogatást a hatalmi harcokban, miképpen tudják kezükben tartani az eliteket? A szerzőt kérdeztük.

– Mit szeretett volna hozzátenni a könyvével az Orbán-tematikához?

– A könyv nem Orbán Viktorról, pontosabban nem csak róla szól. Ami most Magyarországon van, azt nem lehet kizárólag az ő nyakába varrni. Sok oka van, hogy Magyarországot ilyen hamar centralizálni lehetett, és a maga módján az egész rendszerváltó és rendszerváltás utáni politikai elit felelős ezért. Olyan struktúrák alakultak ki 1990 után, ami lehetővé tette, hogy egyetlen politikai párt akár már a szavazatok egyharmadával abszolút többséghez, a felével pedig alkotmányozó többséghez jusson. Az már Orbán felelőssége, hogy ezt arra használta, hogy az alkotmányos korlátokat lebontsa a kormánya előtt. A kétharmados hatalom példa nélküli a mai Európában.

– A centralizációs törekvések, lehetőségek mennyire jellemzik a kelet-európai posztszocialista régiót?

– Érdekes módon ha közelebbről megvizsgáljuk, a közép-európai országokban nagyon hasonló a politikai gondolkodás, a politikai kultúra. Szinte mindenhol kialakult egy nagy, jól beágyazott párt, amelyet több kisebb vesz körül. Mégis csak Magyarországon vált lehetővé, hogy alkotmányos hatalomra tegyen szert egyetlen párt. Ennek egyik fontos oka, hogy az alkotmányos rendszerünk centralizált, nincs közvetlenül választott elnök vagy erős regionális szintű önrendelkezés, nagy a kormány hatalma, a választási rendszerünk pedig alapvetően a „többség mindent visz” elve alapján működik, tehát a győztes párt nem feltétlenül kénytelen koalíciót alkotni. Ezek mind olyan tényezők, amelyek megnövelik a túlhatalom lehetőségét, kicsi a demokratikus intézmények ellenőrzése a kormány felett. Más országokban is vannak olyan jelentős pártok, mint a Fidesz, de azok mindig koalícióra kényszerülnek, és nem tudnak sok cikluson át hatalomban maradni, mert a választási rendszereik sokkal arányosabbak, és biztosítják a politikai váltógazdaságot. Nálunk az MSZP már 1994-ben abszolút többséget tudott szerezni 33 százalékos listás támogatással. Azóta tudjuk, hogy a mi demokráciánk sebezhető. De a magyar politikai elit mégsem volt képes azokra a korrekciókra, amelyek erősebbé, stabilabbá tették volna a demokratikus intézményeket. A nagy pártoknak ugyanis ez a rendszer jó szolgálatot tett. Csakhogy időközben az MSZP, mint más posztszocialista pártok a ré­gióban, elsorvadt.

– Mivel magyarázható, hogy ma rendre a jobboldalon jelentkeznek autoriter törekvések?

– A kelet-európai szocialista pártok morális teherrel léptek be a szabad és demokratikus világba, és a rendszerváltástól kezdve fontos volt számukra az igazodás a demokratikus játékszabályokhoz. Ez a fajta korlát a jobboldali pártoknál nem alakult ki, amelyek morális alapon tekintettek a saját létezésükre. Azt mondták: évtizedeken keresztül el voltunk nyomva, most jár nekünk, hogy hatalmon legyünk. Ezt az érvet a radikális vagy új jobboldali ideológusok a 2000-es években le is írták, és a mai napig működik, főleg amikor a demokratikus játékszabályokat a kormány újra- és újraírja. De egészében mégis az a helyzet, hogy egyetlen politikai erőben sem lehet maximálisan bízni. Jobb megelőzni, hogy bármelyik túlhatalomra tehessen szert. Valamikor ez volt a Fidesz logikájának meghatározó gondolata.

– A könyvének alcímére utalva: kik és miért hagyták Orbánnak lebontani a demokráciát? 1994-ig ön is tagja volt a Fidesznek, és emlékei szerint a vezetőségben többen is felfigyeltek aggasztó vonásokra a személyiségében. Mi segítette őt mégis vezető szerepbe?

– A Fidesz a megalakulását követő egy-két évben, az 1990-es választások előtti időszakában kiegyensúlyozott, kollektív vezetésű párt volt. Sokféle szereplő adott neki irányt, azonos súllyal és erővel. Orbán Viktor nem is volt folyamatosan jelen a Fidesz életében, mert fél évig katona volt, majd 1989-ben Soros-ösztöndíjjal hónapokig külföldön tanult. A párt ekkor is működött, fejlődött, és egyre erősebb lett. Orbán Nagy Imre ’89-es újratemetésén elmondott beszédével hívta fel magára a figyelmet. Nyilván nem véletlenül esett rá a választás. A Fidesz úgy döntött, hogy politikai beszédet mond, amivel kilógott a megemlékezők sorából. Orbán jó szónok volt, radikális szellemű, illett hozzá a kemény szöveg. Úgy gondoltuk, hogy ő a legalkalmasabb arra, hogy a szocialista pártvezetés szemébe mondja az üzenetet: a demokrácia és a kommunizmus összeegyeztethetetlen. Ez a fellépés mindenki másnál ismertebbé tette.

Újfent lehet válogatni a romagyűlölet toposzaiból, miután egy bestiális nyírségi bűncselekmény megint megmutatta a szegények lakta telepek válságát. Családon belüli erőszak, drog, a kisebbségi politika csődje – ezek mind felszínre kerülnek a tágabb problémakör felrajzolásakor. A kormányzati döntéshozás még a látszatra sem igen ad, hogy kezelje az áldatlan állapotokat, inkább a civilek áldozatosságára bízza, hogy ne robbanjon az időzített bomba. Eközben a terepen dolgozók pontosan látják, mikor indul be egy negatív folyamat egy családban, és hogy meddig vár a rendszer a beavatkozással. Gyakorta csak a bűn, vagyis a következmény marad az okok megszüntetése helyett.