Négy pontban foglalta össze az Európai Bizottság a Magyarországnak tett országspecifikus ajánlásokat - derül ki az Eurológus cikkéből.
A javasolt lépések közt szerepel, hogy az államháztartási hiány csökkentése érdekében az érvényben lévő energiatámogatási intézkedéseket meg kellene szüntetni.
Félezer milliárdba fájt a rezsicsökkentésAmennyiben az energiaárak újbóli emelkedése támogatási intézkedéseket tesz szükségessé, gondoskodni kell arról, hogy ezek a kiszolgáltatott háztartások és cégek védelmét célozzák, költségvetési szempontból megfizethetőek legyenek, és megőrizzék az energiamegtakarítási ösztönzőket. Emellett a nemzeti finanszírozású nettó elsődleges kiadások nominális növekedését 2024-ben legfeljebb 4,4%-ra kellene csökkentenie az Orbán-kormánynak. Ugyancsak a javaslatok közt szerepel a hatósági árak, valamint a kamatstop eltörlése, az alacsony jövedelmű háztartások számára pedig célzott támogatási intézkedések kellenek a lakásszektorban.
Marad az árstop, az élelmiszerárak nem is fognak már visszatérni az egy-két évvel ezelőtti szintreElőkerült a bírói függetlenség erősítése is, amelyet sürgősen teljesíteni kellene. Ugyanezt ajánlják az Európai Unió által megkövetelt mérföldkövekről is. Mindezt annak érdekében, hogy lehetővé váljon az Unió helyreállítási és rugalmassági tervének gyors és folyamatos végrehajtása.
Előírták a szociális segélyrendszer megfelelőségének javítását, ideértve a munkanélküli ellátásokat is. A testület régi kifogása, hogy Magyarországon mindössze három hónapig folyósítják az álláskeresési járadékot. Szintén javítani kell a hatékony aktív munkaerő-piaci intézkedésekhez való hozzáférést, különös tekintettel a leghátrányosabb helyzetű csoportok képzettségének javítására. Továbbá javítani kell a hatékony aktív munkaerő-piaci intézkedésekhez való hozzáférést, különös tekintettel a leghátrányosabb helyzetű csoportok képzettségének javítására.
Nem indokolt a munkanélküli segély időtartamának meghosszabbításaAz Európai Bizottság azt is javasolja az Orbán-kormánynak, hogy csökkentse a fosszilis tüzelőanyagoktól való általános függést. Az ajánlások nem kötelezőek, de a Magyarországgal szembeni jogállamisági eljárásban az Európai Bizottságnak megvolt a lehetősége arra, hogy kötelezőként tekintsen a korábbi évek ajánlásaira. Ezzel a lehetőséggel élt is a testület.
Az Európai Bizottság évente összeállít egy hasonló ajánláscsomagot tartalmazó dokumentumot a 27 EU-tagországnak.
Bár Valdis Dombrovskis kereskedelmi biztos, ügyvezető alelnök a róla szóló sajtótájékoztatón azt mondta, az európai gazdaság a kihívások, például az infláció ellenére jó formában van, ami Magyarországot illeti, a gazdasági ügyekért felelős Paolo Gentiloni figyelmeztetett, Magyarországon jelenleg egyensúlyhiány tapasztalható az államháztartásban. A kockázatok lefelé billennek, és a jövőben túlzott mértékű egyensúlyhiány alakulhat ki, ha nem tesznek sürgős szakpolitikai intézkedéseket.