;

önkormányzat;természetkárosítás;Létavértes;gólyafészek;

Fészkét rendező gólya 2020-ban a Hortobágyon

- Hatalmas a felháborodás az elpusztított létavértesi gólyafészek miatt, a rendőrség szándékos természetkárosítás miatt indíthat eljárást

Kerestük a létavértesi önkormányzatot, de eddig nem válaszoltak a kérdéseinkre.

A létavértesi gyermekélelmezési központ kéményének a tetejére épített fészket egy gólyapár, de az önkormányzat munkatársai május 18-án leszedték, és a helyére drótakadályt szereltek – számolt be róla az ATV. A helyiek körében azonban akkora volt a felháborodás, hogy pár nappal később eltüntették a drótokat. A településen úgy tudják, a gólyákat azért akarták elüldözni, mert a madarak az ott parkoló önkormányzati autókra piszkítottak. – Az eltávolítás teljesen szabálytalanul történt. A törvény tiltja a fészekrakási és keltési időben a védett madarak fészkének a háborgatását – fogalmazott a híradónak Cucin János. 

Déri János állatorvos, a Hortobágyi Madárkórház Alapítvány vezetője lapunknak elmondta: – Előfordul, hogy a kémény állapota indokolja, hogy leverjenek egy fészket, és fészekgátlót helyezzenek el, amire a vármegyei kormányhivatal környezet- és természetvédelmi főosztálya adhat engedélyt. Határozattal kell engedélyezni a fészek áthelyezését – nem eltüntetését. Ilyen esetben a közelben meg kell oldani egy alternatív fészkelőhelyet, amit viszont sajnos a gólya természeténél fogva általában nem fogad el.

A gólya ragaszkodik a kiválasztott helyhez, és megpróbálja visszaépíteni a fészkét oda, ahonnan elzavarták. Ha ebben megakadályozzák, akkor abban a szezonban nem tud szaporodni.

Arról egyelőre nincsenek információk, hogy az eltávolított fészekben voltak-e tojások vagy fiókák. Nagy valószínűséggel igen, hiszen az ország több helyéről sorra érkeznek hírek arról, hogy hol, hány tojást látnak a fészkekben, például az Időkép oldalán webkamerán keresztül figyelhetjük az ostffyasszonyfai gólyacsalád hétköznapjait, ahol a pár hat tojást rakott idén.

A felelősségre vonás szempontjából azonban szinte lényegtelen, hogy voltak-e tojások az eltávolított fészekben, ugyanis a jogszabály alapján a védelem a teljes fészkelési időszakra kiterjed. – Az első szalmaszál keresztbe rakásától kezdve a szaporulat kiröpüléséig tart a költési időszak – jelezte az alapítvány vezetője. – Ha bírósági szakaszba kerül az ügy, a büntetés mértékét befolyásolhatja, hogy voltak-e már tojások, és ha igen, hány darab. De maga a szabálytalanság egyértelmű. A bírság megállapításakor a védett állat eszmei értéke a kiindulópont. Jelen esetben 100 ezer forint példányonként. Ha a természetkárosítás szándékosan vagy valamilyen minősített módon történik, akkor ennek maximum a háromszorosa lehet a kiszabott bírság. Ha az átlagos négy tojással számolunk, ez alapesetben, hanyagság esetén 400 ezer forintos bírságot jelenthet, ha azonban bebizonyosodik a szándékosság, elérheti az 1,2 millió forintot is.

Az alapítvány vezetője nem tudta megmondani, hogy történt-e rendőrségi feljelentés az ügyben, de mint mondta, ha a rendőrségen valaki látja ezeket a híreket, akkor hivatalból köteles elindítani az eljárást. Telefonon kerestük a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányságot, hogy tett-e valaki feljelentést az ügyben, hétfőre ígértek választ. Írásban megkerestük Menyhárt Károlyt, Létavértes polgármesterét is, hogy megtudjuk, valóban az önkormányzat távolíttatta-e el a gólyafészket, és amennyiben igen, rendelkeztek-e az ehhez szükséges engedéllyel. Azt is szeretnénk megtudni, miért volt szükség a fészek eltávolítására a költési időszakban, voltak-e benne tojások, továbbá ki adott utasítást a műveletre. Választ eddig nem kaptunk.

Az eltávolítást végző illető először azt mondta, van engedélye a művelethez, ám gyorsan kiderült, hogy hazudott.