Jó hírt szeretnék közölni: két hónappal meghosszabbították a fekete-tengeri gabonával kapcsolatos megállapodást – közölte szerdán Recep Tayyip Erdogan török elnök, a Sky News szerint az utolsó pillanatban. Ugyanis – mint írják – a korábbi paktum, amely lehetővé tette az ukrán áruk biztonságos vízi exportját, csütörtökön lejár. Annak alapján egyébként szerdán az utolsó hajó indult el Ukrajnából Törökországba.
A török elnök azt mondta, napok óta folynak a tárgyalások, miután Oroszország kezdetben megtagadta a szállítások meghosszabbítását gabona- és műtrágyaexportjával kapcsolatos aggodalmai miatt.
– Hazánk erőfeszítéseivel, orosz barátaink támogatásával és ukrán barátaink közreműködésével sikerült a további két hónapos hosszabbítás, amit az orosz külügyminisztérium szóvivője is megerősített – tette hozzá..
Mint arról a Népszava is beszámolt, Ukrajna és Oroszország júliusban, az ENSZ és Törökország közvetítésével állapodott meg az ukrajnai gabonaexport újraindításáról, miután Oroszország blokád alá vonta az ukrajnai kikötőket. A megállapodás lehetővé tette, hogy az ukrán gabona ismét kijusson a világpiacra, a cél pedig az volt, hogy visszaállítsák az invázió 2022. február 24-i kezdete előtti szintet, amikor is havonta 5 millió tonna szállítmány hagyta el Ukrajnát.
Szergej Lavrov szerint kútba eshet a gabonamegállapodás, ha nem hárítják el az orosz gabona- és műtrágyaexport akadályaitAz ENSZ szerint mire a megállapodást július 22-én aláírták, mintegy 47 millió embert sújtott „akut éhínség”. Az egyezmény ötlete egyébként már az Ukrajna elleni orosz invázió tavaly februári kezdetét megelőzően is megvolt az ENSZ-nél. A Sky News kiemelte, hogy a megállapodás óta eltelt időben az ENSZ adatai szerint pontosan 29,9 millió tonna gabonát sikerült Ukrajnából elszállítani. Érdekesség, hogy e mennyiség összetétele 50 százalékban kukorica volt, és csak 28 százalékban búza, míg a napraforgómag-őrlemény 6, az abból származó olaj 5 és az egyéb gabonatermék 11 százalékot tesz ki.
Két héten belül megindulhat az ukrán és orosz élelmiszerexport