;

Európai Unió;EU-elnökség;Svédország;EBESZ;nyilatkozat;magyar kormány;emberi jogok megsértése;kimaradás;Belarusz;

Cinkosok: Vlagyimir Putyin és Aljakszandr Lukasenka Moszkvában május 9-én

- Magyarország egyedüli EU-s tagállamként nem csatlakozik ahhoz közleményhez, amely elítéli az emberi jogi helyzetet Belaruszban

A 26 uniós tagállam által támogatott nyilatkozat egy EBESZ-jelentésen alapul, amely szerint a belarusz hatóságok politikai foglyok sokaságát veti alá kínzásoknak, megalázó bánásmódnak.

Magyarország egyedüliként nem csatlakozik ahhoz az EU svéd elnöksége által jegyzett közleményhez, amely egy friss EBESZ-jelentés nyomán elítéli az emberi jogi helyzetet Belaruszban – írja a Szabad Európa. A belarusz emberi jogi helyzetről készült EBESZ-jelentés csütörtöki bécsi bemutatása alkalmából az EU svéd elnöksége 26 tagállam nevében közleményben bélyegzi meg a minszki rezsim „politikai indíttatású represszióját”, amely nagyszámú politikai foglyot eredményezett. 

A portál szerint egyelőre nincs információ arról, hogy a magyar kormány miért maradt ki egy újabb uniós külpolitikai nyilatkozatból. Hervé Ascensio, az EBESZ által felkért jogászprofesszor által írt jelentés a 2020. november 5-e óta előállt állapotokat vette górcső alá Belaruszban, arra a következtetésre jutva, hogy a minszki rezsim durván megsérti az emberi jogokat és adós az EBESZ keretében tett kötelezettségvállalásainak teljesítésével.

A közlemény ennek alapján megállapította, hogy a jelentés „rendszerszintű és államilag vezérelt erőszakra derített fényt”. Továbbá  a minszki kormány elnyomta a békés tüntetéseket és célba vett független szervezeteket, politikai pártokat és szakszervezeteket. Egyben a kabinet célja, hogy elfojtsa a kritikus hangokat, ideértve azokat is, amelyek ellenzik Belarusz cinkosságát az Ukrajna ellen intézett orosz agresszióban. – A belarusz hatóságok politikai indíttatású repressziójának nagyszámú politikai fogoly lett az eredménye. A letartóztatottakat kínzásoknak és embertelen és/vagy megalázó bánásmódnak vetették alá – olvasható a közleményben.

Az uniós megállapításokat támasztja alá, hogy az Aljakszandr Lukasenka elnök vezette országba be sem engedték Hervé Ascensiót, továbbá az EU 26 tagállama aggodalmának adott hangot a politikai foglyok egészségügyi állapota miatt, kiemelve Viktar Babarika korábbi elnökjelöltet, akit a hírek szerint nemrég verésre utaló nyomokkal szállítottak kórházba.

„Egészen borzalmasan állunk” – hangzott el egy ellenzéki politikustól a Republikon Intézet csütörtöki rendezvényén. A nézőpontos Mráz Ágoston Sámuel meglepő kijelentést tett a Fideszről.