Magyarország egyedüliként nem csatlakozik ahhoz az EU svéd elnöksége által jegyzett közleményhez, amely egy friss EBESZ-jelentés nyomán elítéli az emberi jogi helyzetet Belaruszban – írja a Szabad Európa. A belarusz emberi jogi helyzetről készült EBESZ-jelentés csütörtöki bécsi bemutatása alkalmából az EU svéd elnöksége 26 tagállam nevében közleményben bélyegzi meg a minszki rezsim „politikai indíttatású represszióját”, amely nagyszámú politikai foglyot eredményezett.
A portál szerint egyelőre nincs információ arról, hogy a magyar kormány miért maradt ki egy újabb uniós külpolitikai nyilatkozatból. Hervé Ascensio, az EBESZ által felkért jogászprofesszor által írt jelentés a 2020. november 5-e óta előállt állapotokat vette górcső alá Belaruszban, arra a következtetésre jutva, hogy a minszki rezsim durván megsérti az emberi jogokat és adós az EBESZ keretében tett kötelezettségvállalásainak teljesítésével.
A közlemény ennek alapján megállapította, hogy a jelentés „rendszerszintű és államilag vezérelt erőszakra derített fényt”. Továbbá a minszki kormány elnyomta a békés tüntetéseket és célba vett független szervezeteket, politikai pártokat és szakszervezeteket. Egyben a kabinet célja, hogy elfojtsa a kritikus hangokat, ideértve azokat is, amelyek ellenzik Belarusz cinkosságát az Ukrajna ellen intézett orosz agresszióban. – A belarusz hatóságok politikai indíttatású repressziójának nagyszámú politikai fogoly lett az eredménye. A letartóztatottakat kínzásoknak és embertelen és/vagy megalázó bánásmódnak vetették alá – olvasható a közleményben.
A belarusz diktátor is Orbán-kormány propagandaszólamával riogat, szerinte az orosz-ukrán konfliktuson keresztül mindannyiunkat belerángatnak a harmadik világháborúbaSzijjártó Péter jól megbeszélte a háborús csendestárs Belarusz külügyminiszterével, hogy béke kellAz uniós megállapításokat támasztja alá, hogy az Aljakszandr Lukasenka elnök vezette országba be sem engedték Hervé Ascensiót, továbbá az EU 26 tagállama aggodalmának adott hangot a politikai foglyok egészségügyi állapota miatt, kiemelve Viktar Babarika korábbi elnökjelöltet, akit a hírek szerint nemrég verésre utaló nyomokkal szállítottak kórházba.
15 év börtönre ítélték Szvjatlana Cihanouszkaját távollétébenTíz év börtönre ítélte a Lukasenka-rezsim a 2022-ben Nobel-békedíjjal kitüntetett ellenzéki belarusz aktivistát