A száz éve született Reigl Judit festőművésznek rendeznek idén októberben nagyszabású kiállítást a Műcsarnokban, ahol a 2020-ban elhunyt alkotó legfőbb korszakait bemutató, több mint hatvan festményt láthat a közönség. Előtte azonban érdemes betérni a budapesti Kálmán Makláry Fine Arts galériába, ahol május 1-én, a művész századik születésnapján nyílt meg a Reigl Judit és barátai című kiállítás. Ezen az alkotó és három társa, Bíró Antal, Böhm Lipót Poldi és Zugor Sándor korai műveit láthatjuk, melyek többségében 1947-48-ban készültek, amikor az alkotók ösztöndíjasként éltek Olaszországban, és Szőnyi István festőművész tanítványai voltak.
Ebben az időszakban a négy fiatal először tanulmányozhatta a nyugat-európai mellett a reneszánsz és a bizánci művészetet, miközben látásmódjuk is hatott egymásra, melyet a jelen tárlat több, mint negyven képén is érezhetünk. A kiállítás azért is izgalmas, mert több, mint hetven éve lappangó alkotásokat mutat be, melyek eddig a hazai közönség előtt ismeretlen voltak. Ami nem véletlen, hiszen az aczéli kultúrpolitika csak a hazánkban maradt Poldit sorolta a tűrt kategóriába, míg három társa a tiltott kategóriába került. Bíró és Reigl idővel Franciaországba emigrált, Zugor 1956 után pedig az Egyesült Államokba.
Reigl Judit a világhírt nyolcvan éves kora után tapasztalhatta meg igazán, miután megismerte Makláry Kálmánt, a galéria tulajdonosát, aki 2004 óta képviseli a művészt hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Reigl művei azóta világ legjelentősebb magán- és közgyűjteményeinek egyéni és csoportos tárlatain ugyanúgy szerepelnek, mint az állandó kiállításaikon, többek között a New Yorki-i Metropoltian Múzeumban (MET), a Modern Művészetek Múzeumában (Moma), a Guggenheim Múzeumban, valamint a párizsi Pompidou Központban és a londoni Tate Modernben.
Infó
Reigl Judit és barátai
A „Négy Apostol” Rómában, 1947-48
Kálmán Makláry Fine Arts
Megtekinthető: május 26-ig