KSH;ingatlanpiac;lakásárak;exkluzív;

A múlt év utolsó negyedévében a használt lakások ára már 2,6 százalékkal csökkent

- Lejtmenetben a lakásárak, eljött az alku ideje

Tavaly év vége óta egyre kevesebbet kérnek és adnak a használt lakóingatlanokért, olcsóságról azonban továbbra sem lehet beszélni.

Jócskán visszavetette két évvel ezelőtt az ingatlanpiaci forgalmat a koronavírusjárvány, tavaly azonban a dráguló hitelek és a rezsiárak emelkedése miatt még a 2020-as évnél is rosszabbat zárt a lakáspiac. A covid évében befagyott lakáspiacon 134 ezer adásvételt bonyolítottak le, ami az elhalasztott vásárlások bepótlásával 2021-ben több, mint 160 ezerre futott fel. Tavaly viszont mindössze 120 300 lakóingatlan cserélt gazdát – derül ki a KSH friss elemzéséből. Az utolsó negyedévben már ötödével esett vissza a forgalom, és a főváros kivételével mindenütt kevesebb lakást adtak el.

Mindez nem hagyta hidegen az árakat sem: bár éves szinten összességében még mindig 16,6 százalékos drágulás az egyenleg, az év során folyamatosan lassult az ütem, majd az utolsó negyedévben a használt lakások ára már 2,6 százalékkal csökkent is, az újépítésűeké pedig lényegében stagnált a második félévben. Az árak ebből következően is eltérően alakultak a különböző településeken és ingatlantípusok esetében.

A használt lakások átlagos négyzetméterára a 2021. évi 339 ezerről 409 ezer forintra nőtt. A kisebb településeken ugyanakkor az év eleji gyors emelkedés után már a második negyedévtől csökkenni kezdtek az árak. Budapesten és a vármegyeszékhelyeken lassult az árak emelkedése, de még az utolsó negyedévben sem volt kimutatható érdemi csökkenés.

Kattintson és regisztráljon a teljes cikk elolvasásához a mobil Népszaván! Egy hétig szabad a betekintés.

  • Átlagosan mennyiért lehetett eladni tavaly Budapesten egy használt családi házat?

  • Csak idén január és április között mennyivel nőtt országszerte az eladásra lakóingatlanok száma 

  • Melyik maradt az egyedüli budapesti kerület, ahol egymillió forint alatt maradt a négyzetméterár?

– derül ki cikkünkből még.

Nem merik elengedni a munkaerőt a cégek a mostani nehéz időszakban sem. Eközben egyre többen szeretnének dolgozni.