Ukrajna;mezőgazdaság;kukorica;gabona;bioüzemanyag;

- Agrárminisztérium: Az ukrán gabonára vonatkozó behozatali tilalom nem okozhat problémát

A bioüzemanyaggyártók korábban nagy mennyiségű ukrán kukoricát és olajos magvat halmoztak fel, ezért az azóta elrendelt behozatali tilalom bírálata helyett inkább a belföldi termelőkkel erősítsék kapcsolataikat – tanácsolja a szaktárca.

Az ukrán gabonára vonatkozó behozatali tilalom nem okozhat problémát a hazánkban működő biofinomítók számára, mivel korábban piaci hírek szerint az üzleti szereplők jelentős mennyiségű ukrán gabonát vásároltak fel készletre – közölte lapunk megkeresésére az Agrárminisztérium. A szaktárca szerint a jelenlegi helyzet lehetőséget ad az érintett cégek hazai felvásárlási kapcsolatainak megerősítésére.

A Magyar Bioüzemanyag Szövetség (MBSZ) tagjai, a német-osztrák-amerikai kötődésű Hungrana, az ír hátterű Pannonia Bio és a szlovák gyökerű Rossi Biofuel közleményükben aggályaikat fejezték ki a legfontosabb alapanyaguknak számító kukoricára és olajos magvakra is kiterjedő behozatali tilalom kapcsán. A határozott tiltakozás helyett inkább csak elvi kételyeket hangoztató nyilatkozat szerint az intézkedés a gazdaság egészének több kárt okozhat, mint amennyi hasznot hajt, illetve ellehetetlenítheti a hazai bioüzemanyag-gyártást. Többek között a hazai kukorica jelentős aflatoxinszennyezettségére is felhívták a figyelmet.

A kormány a magyar gazdák és fogyasztók védelme érdekében április 19-ei hatállyal átmenetileg megtiltotta bizonyos mezőgazdasági termékek behozatalát Ukrajnából – szögezi le lapunknak küldött válaszában az agrártárca. 2022-ben közvetlenül 1,8, áttételesen 0,7 millió tonna gabona és olajos növény került Ukrajnából Magyarországra. A behozatali korlátozás elrendeléséig havonta több mint 200 ezer tonna érkezett az országba.

A magyar gazdák óriási veszteséget kénytelenek elkönyvelni a hazánkban ragadt ukrán gabona miatt. Ez az árakban is megnyilvánul: Magyarországon az étkezési búza áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 27 százalékkal, a takarmánybúzáé 37 százalékkal, míg a takarmánykukoricáé 23 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi szinttől. A keddi uniós agrártanácsülésen az ukrán gabona okozta belső piaci válság elhárításáról nem született döntés. A közelgő megállapodás eredményeként Magyarország továbbra fenntartja az Ukrajna felől érkező gabona behozatali tilalmát. A tárgyalások iránya jó. Az EU elismerte a helyzet súlyosságát és elfogadta azokat a tagállami kényszerintézkedéseket, amelyek egyoldalú döntéssel betiltották az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – írták a tárcánál.

Megjegyzendő: Magyarországon kívül az elmúlt hetek során a lengyelek, a szlovákok, a bolgárok és a románok is hasonló korlátozásokat vezetett be. Az eredendően az ukrán gabonabehozatali korlátok eltörléséért síkra szálló Európai Bizottság vezetője, Ursula von der Leyen a múlt héten tagállami intézkedések helyett közös megoldásokat sürgetett a „nem szándékos” hatások kiküszöbölésére, a belföldi termelőket a túl olcsó ukrán gabona miatt érő károk pénzügyi enyhítését ígérve. Magyarország ez év végéig tartaná fenn a behozatali tilalmat – közölte az agrártanácsülés kapcsán kiadott videójában Nagy István agrárminiszter.

A NER-közeli alapítványok csak idén közel 90 milliárdnyi ingyenpénzt kapnak a cégtől.