;

Európai Unió;Ukrajna;import;gabona;tilalom;

Az olcsó ukrán gabona elárasztotta a szomszédos államok piacait

- Ukrán agrárimport: enged az EU, de csak feltételekkel

Az Európai Bizottság (EB) belemenne bizonyos ukrán agrártermékek importjának korlátozásába, ha cserébe az érintett uniós tagállamok felhagynának az egyoldalú lépésekkel, vagyis a háború sújtotta országból származó mezőgazdasági termények egy részére kivetett behozatali tilalommal.

A brüsszeli testület két tagja, Valdis Dombrovskis gazdasági ügyekért felelős alelnök és Janusz Wojciechowski agrárbiztos ezt a javaslatot ismertette a bolgár, a lengyel, a magyar, a román és a szlovák mezőgazdasági miniszterrel egy szerda este tartott rendkívüli megbeszélésen. A tanácskozásra az után került sor, hogy az utóbbi napokban Magyarországon kívül két másik Ukrajnával határos ország is betiltotta a gabona és több más termék behozatalát arra hivatkozva, hogy az ukrán dömping miatt csökkentek a hazai gazdálkodók eladásai. Megállapodás még nem született a felek között, de mint az EU székhelyén hangsúlyozzák: a tárgyalások folytatódnak, és hamarosan eredménnyel végződhetnek.

Az asztalra tett javaslatcsomag szerint júniusig tilos lenne négyféle mezőgazdasági termék – a búza, a kukorica, a repce és a napraforgómag – importja az öt országba, kivéve ha re-exportól van szó, vagyis a szállítmány végcélja egy másik uniós állam vagy harmadik ország. Megegyezés esetén ezek a tagállamok 100 millió eurót kapnának az EU tartalékalapjából a hátrányt szenvedett gazdák kártalanítására.

Ursula von der Leyen bizottsági elnök az öt ország vezetőjének írt szerdai levelében bejelentette, hogy más “érzékeny termékek” esetében is készek megvizsgálni a beavatkozás lehetőségét. Eric Mamer bizottsági szóvivő csütörtöki sajtóértekezletén megerősítette a brüsszeli álláspontot, miszerint az egyoldalú importtilalom elfogadhatatlan és Oroszország kezére játszik. – Ha problémánk van egy tagállammal, nem a bíróság elé visszük rögtön, hanem megpróbáljuk megoldani a vitát – magyarázta, miért nem indítanak kötelezettségszegési eljárást az importtilalmat jogellenesen bevezetőkkel szemben.

A probléma azzal kezdődött, hogy a háború tavaly februári kitörését követően Oroszország lezárta a fekete-tengeri kikötőket, amelyeket Ukrajna addig használt mezőgazdasági termékei exportjára. Az ország ezért arra kényszerült, hogy a gabonát és más agrárárukat Kelet-Európán keresztül szállítsa. A segítség jeleként az Európai Unió 2022. júniusától egy évre felfüggesztette az ezen termékekre vonatkozó importvámokat, ám ahelyett, hogy a gabona nagy része a Közel-Keletre és Afrikába érkezett volna, a régió országaiban maradt, mivel nem állt rendelkezésre költséghatékony szállítási mód. Így a termékek elárasztották a magyarországi és más piacokat, nehéz helyzetbe hozva a hazai termelőket.

Ursula von der Leyen leveléből kiderült, hogy az EU meg akarja hosszabbítani a vámmentes kereskedelmet Ukrajnával, de a felülvizsgált rendszerbe a jelenleginél erősebb biztosítékokat építene be az EU saját piacának védelmében. A brit Financial Times című lapnak egy uniós tisztviselő azt nyilatkozta, hogy Brüsszel teherautókból, vonatokból és uszályokból álló konvojokat fog szervezni, hogy a gabonát a kikötőkbe szállítsák, ahonnan aztán a rászoruló országokba lehet eljuttatni.

Az ukrán mezőgazdasági import okozta problémákról szó lesz a mezőgazdasági miniszterek jövő hétfői luxembourgi ülésén is.

Túlzengi a sikerpropaganda a gazdasági nehézségeket, Recep Tayyip Erdoğan mégsem érezheti zsebében a győzelmet az előrehozott májusi parlamenti választáson.