;

Európai Bizottság;Ukrajna;mezőgazdaság;gabona;

Aratás egy Kijev közeli búzamezőn.

- Nem tetszik az EU-nak, hogy Magyarország és Lengyelország betiltotta az ukrán gabonaimportot

A testület szerint a kereskedelempolitika az unió kizárólagos hatáskörébe tartozik, ezért az egyoldalú lépések nem elfogadhatóak.

Az Európai Unió tagállamainak egyoldalú kereskedelmi intézkedései elfogadhatatlanok - jelentette ki vasárnap az Európai Bizottság szóvivője, miután Lengyelország és Magyarország a helyi mezőgazdasági ágazat védelme érdekében a gabonafélék és más élelmiszerek Ukrajnából történő behozatalára vonatkozó tilalmat rendelt el. 

„Ebben az összefüggésben fontos hangsúlyozni, hogy a kereskedelempolitika az EU kizárólagos hatáskörébe tartozik, ezért az egyoldalú lépések nem elfogadhatóak” - jelentette ki a szóvivő, aki egyben hansgúlyozta, az alapvető fontosságú valamennyi döntés és intézkedés összehangolása és koordinálása elengedhetetlen ezekben a kihívásokkal teli időszakban.

Az egyik ukrán állami hírügynökség azt közölte, hogy az ukrán és a lengyel szakminiszter hétfőn ül le egymással egyeztetni a kérdésben - olvasható a Reuters cikkében. Pénteken Szlovákia tett hasonló bejelentést. Utóbbi az ukrán gabonában jelenlévő egészségkárosító hatású szerekkel indokolta a döntést. 

Az Európai Bizottság becslése szerint a lengyel, román, magyar, bolgár és szlovák gazdák összesen 417 millió eurós veszteséget szenvedtek el az ukrán gabona beáramlása miatt, éppen ezért most kártérítés kifizetéséről döntöttek az érintetteknek. A kelet-közép-európai gazdák egyre dühösebbek, amiért a 2024 júniusáig vámmentességet élvező olcsó ukrán gabonaimportból származó áru egyre jobban dominálja a piacot, ami hatalmas nehézséget okoz a helyi termelőknek.

A világ egyik legnagyobb gabonaexportőrének számító Ukrajna fekete-tengeri kikötőit Oroszország 2022. februári invázióját követően lezárták. Az Európai Unió tagállamain, Lengyelországon és Románián keresztül alternatív szállítási útvonalak jöttek létre brüsszeli támogatással. Azonban több millió tonna gabona ezekben az országokban kötött ki a szűk szállítási kapacitások és a kisebb távolság miatt.

Magyarázkodik Netanjahu.