;

Oroszország;Nagy-Britannia;Külügyminisztérium;Kanada;Egyesült Államok;elítélés;ellenzéki politikus;

Lynne Tracy, az Egyesült Államok moszkvai nagykövete az orosz nagykövetség kapujában

- Nagykövetek követelték a negyed évszázadra elítélt Vlagyimir Kara-Murza ellenzéki aktivista szabadon bocsátását, bekérették őket az orosz külügyminisztériumba

A tárca a belügyekbe való beavatkozással vádolta az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Kanada misszióvezetőjét, és a szovjet időket idéző hangnemben fenyegette a Nyugatot.

Oroszország belügyeibe való durva beavatkozás és a diplomáciai státuszukkal összeegyeztethetetlen tevékenység miatt beidézték az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Kanada nagykövetét – közölte kedden az orosz  külügyminisztérium. A tárca azt kifogásolta, hogy a három misszióvezető hétfőn a 25 évi szabadságvesztésre ítélt Vlagyimir Kara-Murza ellenzéki aktivista szabadon bocsátását követelte a moszkvai városi bíróság lépcsőjén.

 Népszava is írt arról, hogy hétfőn Oroszországban huszonöt év börtönre ítélték Vlagyimir Kara-Murzát  hazaárulás és más olyan vádak címén, amelyek azzal kapcsolatosak, hogy bírálni merészelte Vlagyimir Putyin orosz elnők ukrajnai háborúját, és az ellenvéleményekkel szembeni brutális fellépését. A tárgyaláson a politikus tagadta a vádakat és kijelentette, hogy minden kimondott szavát vállalja, véleményét pedig nemhogy nem bánja, de büszke is rá. A 41 éves, orosz-brit kettős állampolgárságú ellenzéki aktivistát az hazaárulás mellett hivatalosan „az orosz hadseregről szóló hamis állítások terjesztése” miatt ítélték el. 

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője hétfő este kiadott állásfoglalásában az orosz belügyekbe való közvetlen beavatkozásnak minősítette a három nagykövetnek a Kara-Murza ellen kihirdetett ítélet nyomán tett nyilatkozatát. Elfogadhatatlannak nevezte Deborah Bronnert brit nagykövetnek a verdiktet követően elhangzott, az elítélt azonnali szabadon bocsátását követelő kijelentéseit, és szerinte Londonnak nincs köze az orosz joghatóság döntéseihez.

– A cinizmus csúcsa, hogy az amerikai és a kanadai nagykövet is Kara-Murza szabadon bocsátását követelte, miközben náluk odahaza szégyentelenül megsértik az emberi jogokat és üldözik a másként gondolkodókat –  nyilatkozta az egykori szovjet stílust és a hidegháborút idéző retorikával Zaharova. A szóvivő arra figyelmeztetett, hogy a nyugati országok azon lépéseit, amelyeknek a célja „az ellenségeskedés és viszály szítása az orosz társadalomban”, a lehető legerélyesebben vissza fogják szorítani, azokat a diplomatákat pedig, akik a felforgatásban részt vesznek, ki fogják utasítani Oroszországból.

A balti ország külügyminisztere kompromisszumot keres az agresszor Oroszorszországot sújtó, immár 11. európai uniós csomag elfogadásához.