Litvánia azt javasolja az Európai Uniónak, hogy hét szakaszban vezessen be szankciókat a Roszatom orosz állami atomenergetikai nagyvállalat ellen, miután több uniós tagország ellenezte a korlátozások egyidejű bevezetését – közölte Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter kedden újságíróknak nyilatkozva. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy Vilnius nem szándékozik elállni attól a javaslatától, hogy vezessenek be szankciókat a Roszatom ellen.
A TASZSZ orosz hírügynökség szerint Gabrielius Landsbergis kijelentette, hogy kompromisszumot keresnek az Oroszország elleni újabb EU-s szankciós csomaghoz. Azt Mairead McGuinness pénzügyi stabilitásért, pénzügyi szolgáltatásokért és tőkepiaci unióért felelős európai biztos jelentette be a múlt héten, hogy az unió immár 11. szankciós csomagot készíti elő, amely elsősorban a büntetőintézkedések megkerülésének kiküszöbölésére fog irányulni.
Amint arról a Népszava részletesen írt, a korábbi szankciós csomag jóváhagyásának lengyel feltétele az volt, hogy az oroszokat érintő további büntetőcsomagokban már szerepelejen a nukleáris ágazat és a gyémántimport. Előbbit Magyarország, utóbbit Belgium ellenzi, de a 11. csomag, amelyet Mateusz Morawiecki kormányfő szerint májusban akarnak elfogadni, érinteni fogja az atomenergetikai területet. A Reuters szerint Oroszország legnagyobb villamosenergia-termelő vállalata, a Roszatom elleni szankciókról lesz szó, és az orosz nukleáris ágazat európai korlátozására törekszenek.
A helyzet azért is kényes, mert SzijjártóPéter külgazdasági és külügyminiszter éppen egy hete járt Oroszországban tárgyalni a Roszatomot vezető Alekszej Lihacsovval, panaszkodva, hogy „az ukrajnai háború és az arra adott válaszok nem könnyítették meg a paksi bővítés előrehaladását”. – Bár eddig sikerült elérnünk, hogy a nukleáris ipar, az atomenergia nem esik szankciós intézkedések alá, de jól láthatóan sok esetben politikai eszközökkel és jogtalan döntésekkel próbálják gátolni Európa-szerte Magyarország és Oroszország sikeres nukleáris együttműködését – közölte amagyar diplomácia vezetője. Hozzátette, az Orbán-kormány módosítja az oroszokkal kötött paksi szerződést, de ezt még az Európai Bizottságnak is jóvá kell hagynia. Szijjártó Péter a lépést a technológiai helyzet változásával és az orosz-ukrán háború miatt kivetett szankciókkal indokolta.
Nem fog ízleni Orbán Viktornak az EU-s szankciók 11. köre, de kiderülhet, hol az a pont, ahol az oroszok ölelése vállalhatatlanná válik Az Orbán-kormány módosítja az oroszokkal kötött paksi szerződést, de ezt még az Európai Bizottságnak is jóvá kell hagyniaSzijjártó Péter: a Roszatommal akarjuk felépíteni az új paksi blokkokat