Gyöngyösi Márton Jobbik-elnök látványos politikai szédelgéseivel kapcsolatban készített interjút a politikussal a Válasz Online. Ebben egyebek közt természetesen előkerült a politikus szédervacsorája az amerikai nagykövetségen, valamint hogy miként vált a Jobbik Amerika-pártiból oroszpártivá.
Az interjú elején felmerült, hogy tervez-e a politikus odáig elmenni önfeladásban, hogy átáll a kóser étrendre, erre Gyöngyösi Márton fogalmi zavarról beszélt, szerinte ugyanis az alkalmazkodás és a fejlődés nem önfeladás. Ezt követően szóba került, hogy Heisler András mindennek ellenére nem látta őt szívesen zsidó rendezvényeken. Erről úgy fogalmazott:
– Furcsa, és számomra nem is túl etikus egy zártkörű, informális vacsoráról utólag nyilatkozni. Heisler Andráson sem meglepettséget, sem felháborodást nem tapasztaltam, utólagos nyilatkozatait ezért a menthetetlenül beteg, megfelelési kényszereket szülő magyar közélet által kiprovokált nyilatkozatok közé sorolom
– mondta.
Még nem dőlt el, elfogadják-e Gyöngyösi Márton bocsánatkérésétAzon kívül, hogy David Pressman amerikai nagykövet beszámolt az eseményről a Twitteren, Gyöngyösi Márton egy dolog lepte meg: hogy más aktív politikus nem volt a meghívottak között rajta kívül. Szerinte ez jelzésértékű és fontos gesztus volt a diplomata részéről, elismerése a személyében és a Jobbiknál végbement változásoknak.
Az Egyesült Államokkal való szövetséget Gyöngyösi Márton kulcsfontosságúnak tartja, az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban pedig úgy vélekedett, hogy az közvetlenül is érinti Magyarországot, ugyanis a 2021. december 15-én nyilvánosságra hozott orosz megállapodástervezet kimondta, hogy Magyarország az orosz érdekszférába tartozik.
A Jobbik elnöke Amerika-barátnak tartja magát, azt viszont tagadta, hogy az Egyesült Államok embere lenne. Amikor felmerült korábbi oroszpártisága, úgy reagált: – Ne tegyünk úgy, mintha a változás ne lenne része a politikának". A tíz évvel ezelőtti nézeteitől és kijelentéseitől elhatárolódik.
Gyöngyösi Márton arról már zavaros magyarázatot adott, hogy miért legitimálta az orosz területszerzésre irányuló donyecki népszavazást 2014-ben. A kárpátaljai magyarok ukrajnai helyzetével érvelt, szerinte az oroszokkal való együttműködés mögötti megfontolás a kisebbségek kollektív jogai melletti kiállás volt akkor. Arra a kérdésre, hogy mégis hol tudtak volna segíteni az oroszok, az Európa Tanácsot említette. Mindazonáltal a Jobbik korábbi oroszbarát politikájában eleve igyekezett saját felelősségét csökkenteni, amikor pedig felmerült, hogy a külügyek vezetője volt a Jobbikban, azt állította, hogy 2018 előtt a párt semmilyen döntéshozó szervének nem volt tagja. Azt nem tudja, hogy személyében ki van-e még tiltva Ukrajnából, de majd utánanéznek, mert el akar menni Kijevbe.
Az, hogy a támogatottságot tekintve a Jobbik lényegében törpepárttá vált, Gyöngyösi Márton szerint nem számít, mert csak a következő választásokon lesz fontossága. Az Egyesült Államok kitüntetett figyelmét mindazonáltal ő sem tudta megmagyarázni.
Gulyás Gergely szerint David Pressmannek elnézést kellene kérnie, mert Gyöngyösi Mártont is meghívta széderreGyöngyösi Márton bocsánatot kért, amiért tíz éve listázni szerette volna a zsidókat