A Mészáros Lőrinc résztulajdonában lévő MKB sietett tavaly a Nemzetközi Beruházási Bank (IIB) segítségére azután, hogy az OTP az Oroszország ellen hozott EU-s szankciók miatt megszüntette a bank számláit – derül ki az IIB-től kiszivárgott e-mailekből, amelyekről a Direkt36 számolt be hétfőn.
Az IIB-vel az OTP tavaly márciusban közölte, hogy megszünteti a náluk vezetett forint-, euró- és fontszámláit. Tekintettel az évek óta tartó együttműködésre, a számlákat nem három hét alatt, hanem az az euró- és a fontszámlák esetében 30, a forintszámla esetében pedig 60 napos határidővel fogják lezárni. Az OTP munkatársa azt is közölte az IIB-vel, hogy a meghosszabbított határidőnek köszönhetően az IIB valószínűleg találni fog olyan helyi bankot, ahol számlát tud nyitni. Az OTP a döntését a belső üzletszabályzatával indokolta, amely egyebek között arra is kitér, mi a teendő nemzetközi szankciók esetén.
Az oknyomozó portál szerint az IIB honlapja is utal arra, hogy éveken keresztül az OTP-nél vezettek számlát. Az ottani dokumentumok szerint az IIB 2019-ben, de még nem sokkal a háború kitörése után, 2022. április 1-én is levelező banki kapcsolatban állt az OTP-vel. A levelezőbanki megfogalmazás azt jelenti, hogy az IIB ennél a banknál folyószámlát vezet, és ennek köszönhetően tud tranzakciókat lebonyolítani.
A kémkedéssel vádolt bank nagy csapásként élte meg az OTP elvesztését, legalábbis ez derül ki abból a dokumentumból, amelyben a bank pénzügyi igazgatója, Elliott Auckland az év végén az IIB siralmas pénzügyi helyzetéről tájékoztatta a bank többi vezetőjét. Kitért arra is, hogy
az IIB „olyan kritikus banki partnereket veszített el, mint az OTP, az ING és a Goldman Sachs, ami pénzügyi veszteségeket okozott, és fennállt annak a veszélye, hogy a banki tranzakciók során problémák léphetnek fel.”
A portál megkeresésére sem az ING Group, sem a Goldman Sachs nem nyilatkozott.
Ezután jött a képbe az OTP riválisának szánt, felállítás alatt álló Magyar Bankholdingban szereplő MKB, amely azonban eleinte halogatta a döntést az IIB számlanyitásával kapcsolatban. Ez pedig abból a levelezésből derül ki, amelyben a bank pénzügyi igazgatója megosztotta kollégáival a 444 egyik cikkét, amelyben arról írtak, hogy a Roszatom egyik magyarországi cége az orosz Sberbank magyar leányvállalatának csődje miatt tavaly márciusban az MKB-nál kezdett el bankolni.
Az IIB alelnöke, Georgij Potapov (aki a minap szintén felkerült az amerikai szankciós listára) a levélre válaszul felháborodásának adott hangot amiatt, mert az ő számlanyitási kérelmüket azonban akkor még mindig nem hagyta jóvá az MKB. – Azt hiszem, a megfelelő választási eredmény után fel kell kérnünk Varga M.-t, hogy beszéljen dr. Barna Zsolttal, a Magyar Bankholding és az MKB Bank elnök-vezérigazgatójával – írta Potapov arra utalva, hogy a két nap múlva esedékes magyar parlamenti választás után meg kéne kérniük Varga Mihály pénzügyminisztert, járjon közbe az ügyükben.
Új NER-bank születhet – Benne volt a levegőben egy hasonló lépésMészáros Lőrinc érdekeltségébe olvadt a Budapest BankItt a bizonyíték, Mészáros Lőrinc bankjától kapott 10,6 millió eurós hitelt a francia szélsőjobboldali Marine Le Pen– A hír kacsa, a Pénzügyminisztériumban nincs ilyen ügy – mondta a pénzügyminiszter a portál megkeresésére.
A kiszivárgott dokumentumokból a tervezett számlanyitással kapcsolatban további részlet nem derült ki, többek között az sem, hogy a bankváltás ügyében az IIB végül kért-e segítséget a magyar kormánytól. Az IIB honlapján szereplő információk szerint az IIB-nek sikerült számlát nyitnia az MKB-nál. Az egyik ide feltöltött dokumentum azt sorolja fel, hogy 2022 júniusában milyen levelezőbanki kapcsolatai voltak az IIB-nek. Ezen a listán moszkvai és bécsi pénzintézetek mellett pedig az MKB neve is szerepel.
Mint arra a portál rámutat, az IIB-vel szemben kivetett amerikai szankciók kérdésessé teszik, hogy az IIB meddig tarthatja meg az MKB-nál vezetett számláját. A döntés semmilyen kötelezettséget nem ró az MKB-ra, de a portál által megkérdezett banki szakember szerint pénzintézetek általában szeretnek megszabadulni a szankciók alatt álló ügyfelektől.
Titkolózik az Orbán-kormány a kilépésről az orosz kémbankból, pedig 74 milliárd forint és a Lánchíd Palota sorsa a tétMár alá is írta Orbán Viktor Magyarország kilépését az orosz kémbankbólHiába tagadták, nagyon komoly figyelmeztetés volt az Orbán-kormánynak a kémbank elleni amerikai szankciók bejelentéseBár az IIB rendre hangsúlyozza, hogy nemzetközi, multinacionális fejlesztési bank, a környező NATO-országok készpénznek veszik, hogy az 1970-ben alapított, majd Vlagyimir Putyin által 2012-ben újraélesztett KGST-bank egy „kémbank”, azaz a Kreml eszköze Nyugat Európa politikai-gazdasági befolyásolására. Ezeket az aggályokat nem csillapította, hogy maga Nyikolaj Koszov is régi hírszerző családból származik, édesapja KGB-sként Magyarországon állomásozott, részt vett az 1956-os forradalom leverése utáni szovjet titkosszolgálati műveletekben. Az Orbán-kormány vörös szőnyeget terített a bank elé, amely megkapta a főváros egyik legreprezentatívabb ingatlanának számító Lánchíd Palotát. A fideszes többség aztán elfogadta az IIB-t szabályozó törvényt, amiben a banki kormányzók Magyarországon teljes jogi immunitást, diplomáciai védettséget, adómentességet élveznek, illetve a bankot kivonták mindenfajta pénzügyi felügyelet alól.