;

Kína;Tajvan;Emmanuel Macron;

Ismét rendkívül feszült a helyzet Tajvan térségében

- Kína a Tajvan elleni hadgyakorlattal inkább elszántságot akar sugallni, nem a konfliktus eszkalációját

A Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) szombat óta "teljes bekerítési" gyakorlatot tart a 23 millió lakosú sziget ellen, amelyet Kína szerves részének tekint. Vasárnap tizenegy hajót és 70 katonai repülőgépet észleltek a közelben a tajvani erők. Az armadával "komoly figyelmeztetést" akarnak küldeni Tajpejnek, tiltakozásul az ellen, hogy Caj Jing-ven elnök szerdán Kaliforniában találkozott Kevin Mccarthyval, az amerikai képviselőház elnökével. Hét hónappal Nancy Pelosi, a képviselőház akkori elnökének látogatása után ez az újabb találkozó a harmadik legmagasabb amerikai tisztségviselővel kiváltotta Peking haragját. Kína szerint Washington ezzel megsérti az "egy Kína" elvét és provokációnak tekinti.

A megtorlás várhatóan elriasztja Tajpejt és a nyugati fővárosokat attól, hogy magasabb szintű kapcsolatokra törekedjenek. Az új, első generációs Santung repülőgép-hordozó múlt heti áthaladása a Basi-csatornán, valamint a napokban megkezdett, április 20-ig tartó katonai gyakorlatok, amelyekkel egy jövőbeli tajvani blokádot szimulálnak, azt a célt szolgálják, hogy Kína megerősítse: képes bekeríteni a vulkanikus szigetet, és elvágni azt szövetségeseitől. Ez a megfélemlítés üzenete a tajvani választóknak a 2024-es elnökválasztási kampány előtt, ahol Pekinggel való kapcsolatok jövője kulcsfontosságú lesz.

Ezek a legújabb kínai akciók azonban visszafogottaknak tekinthetőek azokhoz képest, amelyek Pelosi látogatását követték. Elemzők szerint Kína inkább elszántságot akar sugallni és nem a konfliktus eszkalációját. "Az eddigi tevékenységek kevésbé súlyosnak és kisebb léptékűnek tűnnek, a tengeren három területet érintettek, míg augusztusban hatot. Ezek összhangban vannak a korábbi katonai válaszlépésekkel, de megerősítik Peking növekvő bizalmatlanságát az Egyesült Államokkal szemben" – hangzik az Eurasia Group elemzése.

Ezek hadgyakorlatok ugyanakkor aggodalmat keltenek az amerikai stratégák körében, különösen annak fényében, hogy Hszi Csin-ping elnök megerősítette a "történelmi küldetést" az egykori Formózának az anyaországgal való újraegyesítésére. Hongkongot már korábban maga alá gyűrte. William Burns, a Központi Hírszerző Ügynökség igazgatója még február elején úgy foglalt állást, hogy a CIA úgy értesült: a Mao óta legautoriterebb kínai vezető arra utasította hadseregét, hogy 2027-re készen álljon Tajvan lerohanására. A haditengerészeti manőverek és a propagandamutatványok azonban viszonylagos visszafogottságot mutatnak. "A Pelosi útra adott válasz során Kína gondoskodott arról, hogy minimalizálja egy esetleges közvetlen konfrontáció kockázatát az Egyesült Államokkal” – mondta egy névtelenséget kérő magas rangú pekingi kínai elemző.

Maga Macron úgy fogalmazott, Tajvan kapcsán Európának egy Kínától és az Egyesült Államoktól független stratégiát kell követnie.

Összecsapások, rakétaeső, terror és belpolitikai feszültség közepette zajlott a három világvallás egybeeső tavaszi ünnepe. Súlyos a krízis.