Oroszország;költségvetés;költségvetési hiány;kiadások;nyugati szankciók;rubel;orosz olaj;orosz-ukrán háború;ársapka;

- Csaknem 29 milliárd dollár az orosz költségvetés hiánya

Oroszország 2022 első negyedévet még 1130 milliárd rubel többlettel zárta, de a háborúra fordított súlyos kiadások, továbbá az orosz olaj- és gázexportra vonatkozó nyugati szankciók odavágtak az államkincstárnak. A rubel pénteken az idei év legnagyobb napközbeni esését szenvedte el.

Elérte a 2400 milliárd rubelt (csaknem 29 milliárd dollárt, 10 000 milliárd forint) az orosz költségvetés hiánya 2023 első negyedévében Moszkva jelentős háborús kiadásai és az energiabevételek csökkenése közepette – derül ki az orosz pénzügyminisztérium pénteki beszámolójából, amelyet a Reuters ismertetett.

A büdzsé bevétele a 2022-es első negyedévi adatokhoz képest 20,8 százalékkal 5700 milliárd rubelre csökkent, aminek legfőbb oka, hogy az energiabevételek 45 százalékkal 1640 milliárd rubelre csökkentek.

A költségvetése finanszírozásához az olaj- és gázbevételekre támaszkodó Kreml ezért kénytelen volt elkezdeni eladni nemzetközi tartalékait. Azt követően pedig, hogy a Nyugat ársapkát vetett ki az orosz olajra, a rubel is zuhant, pénteken pedig az idei év legnagyobb napközbeni esését szenvedte el.

Oroszország 2022 első negyedévet még 1130 milliárd rubel (több mint 4757 milliárd forint) többlettel zárta, de a háborúra fordított súlyos kiadások, továbbá az orosz olaj- és gázexportra vonatkozó nyugati szankciók odavágtak az államkincstárnak.

Az orosz pénzügyminisztérium tavaly felhagyott azzal a gyakorlattal, hogy havonta megjelentesse a költségvetés teljesítésére vonatkozó adatokat, de a pénteki mutatók alapján a márciust 181 milliárd rubel többlettel zárta, javítva a 821 milliárd rubeles februári és az 1760 milliárd rubeles januári hiányon.

Az előzetes adatok szerint az első negyedévben a kiadások 34 százalékkal 8100 milliárd rubelre nőttek. A növekvő hadiipari termelés és a hatalmas állami kiadások hozzájárultak az ipar élénkítéséhez, és enyhítették az ukrajnai háború és a nyugati szankciók gazdasági hatásait. A költekezés növekedésre azonban márciusban lelassult, a februári 33,9 százalékhoz képest 4,2 százalékkal nőtt éves szinten.

Oroszország állítása szerint a költségvetés hiánya az idén nem fogja meghaladni a GDP 2 százalékát, ám a Reutersnek nyilatkozó egyik szakértő szerint inkább 4-5 százalékos GDP-arányos hiányra lehet számítani. 

Kissé kiköltekeztek.