;

Kína;Tajvan;Egyesült Államok;Kevin McCarthy;

A tajvani elnök közép-amerikai körútján a guatemalai államfővel is tárgyalt a kapcsolatok mélyítéséről

- Egy első pillantásra ártalmatlannak tűnő találkozó miatt fenyegetőzik Kína

Kevin McCarthy amerikai házelnök a tervek szerint ma demokrata és republikánus törvényhozók társaságában fogadja Caj Jing-ven tajvani elnököt a Kalifornia állambeli Ronald Reagan elnöki könyvtárban

Az amerikai csapatok előtt hamarosan megnyíló négy Fülöp-szigeteki katonai bázis, az Egyesült Államok felett az év elején átrepülő kínai kémballonnal kapcsolatos fejlemények és a fejlett chipek Kínába való kivitelére vonatkozó, hónapok óta érvényben lévő kereskedelmi tilalom mind-mind elmérgesítik Washington és Peking viszonyát, mégis egy első pillantásra ártalmatlannak tűnő találkozó az, ami igazán kiélezheti a feszültséget a nagyhatalmak között. Kevin McCarthy amerikai házelnök a tervek szerint ma demokrata és republikánus törvényhozók társaságában fogadja Caj Jing-ven tajvani elnököt a Kalifornia állambeli Ronald Reagan elnöki könyvtárban.

A kínai diplomácia hetek óta fenyegető hangvételű nyilatkozatokkal próbálta megakadályozni a találkozót. 

A pekingi rezsim azért ellenzi a protokolleseményt, mivel azt a saját, renegát tartományának tekintett Tajvan de facto önállóságának kvázi elismeréseként értelmezi. Kína Los Angeles-i főkonzulátusa legutóbb már arra figyelmeztetett, hogy a megbeszélés létrejötte „nagyon megbántaná az 1,4 milliárd kínai ember hazafias érzelmeit”, egyúttal a kétoldalú kapcsolatokban is további károkat okozna.

Peking haragra gerjedését annak dacára sem tudták elkerülni az érintettek, hogy kifejezetten törekedtek erre. McCarthy eredetileg Tajpejbe látogatott volna, demokrata elődjéhez, a tavaly augusztusban odautazó Nancy Pelosihoz hasonlóan, amit Kína akkor többnapos, a sziget körül megtartott, blokádot imitáló hadgyakorlattal torolt meg. A Financial Times szerint a tajvani vezetés javasolta biztonsági megfontolásokból, hogy az amerikai házelnök inkább hazai pályán fogadja Caj Jing-vent. A tajvani elnök egyébként is a térségbe utazott volna, egy közép-amerikai körútra, amelynek célja, hogy szorosabbra fűzze az együttműködést Guatemalával és Belize-­zel, amely a Tajvannal hivatalos diplomáciai kapcsolatokat fenntartó országok egyre csökkenő halmazába tar­tozik.

Az elemzői várakozások szerint Kína ezúttal nem fogja annyira eszkalálni a helyzetet, mint tavaly augusztusban, Pelosi tajvani vizitjét követően, de ebben az időzítés is szerepet játszik. Emmanuel Macron francia államfő és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke éppen ma kezdi meg háromnapos pekingi látogatását, amelynek célja az Európai Unió és Kína közötti viszony javítása. Márpedig Hszi Csin-ping kínai elnöknek nem érdeke agresszívnak mutatkozni európai vendégek előtt.

Egyre kevesebben ismerik el Tajvant

Caj Jing-ven tajvani elnök 2016-os megválasztásakor még az ENSZ 21 tagállama (illetve a Vatikán) tekintette önálló szuverén nemzetnek Tajvant, de Kína azóta különböző módszerekkel (többnyire nagyobb gazdasági előnyök vagy anyagi támogatás ajánlásával) 9 államot átállított magához.

Legutóbb Hounduras fordított hátat szigetnek, a hírek szerint a döntésben szerepet játszott, mert a tajpeji vezetés nem volt hajlandó a közép-amerikai ország kívánságainak megfelelően évi 2 milliárd dollárosra növelni az eddig folyósított 600 millió dolláros segélyt.

A következő veszteség a dél-­amerikai Paraguay lehet, ahol az ellenzék már ígéretet tett arra, hogy választási győzelmük esetén az ország átpártol Kínához kereskedelmi lehetőségeinek bővítése érdekében.

Több országban is egyre többször alkalmazzák a sztrájk fegyverét.