Hat év kihagyás után kedden Brüsszelben hivatalos ülést tartanak a külügyminiszterek a NATO-Ukrajna Bizottság keretében. A miniszteri szintű formáció összehívását mindmostanáig Magyarország gátolta az ukrajnai magyar kisebbség jogait sértő oktatási és nyelvhasználati törvény miatt.
Az ülés összehívásáról Jens Stoltenberg NATO-főtitkár március végén tájékoztatta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert, aki sietett leszögezni, hogy a főtitkár Magyarország ellenkezése dacára döntött a tanácskozás megtartásáról, így az sérti az észak-atlanti szövetség egységét.
Hétfői sajtótájékoztatóján azonban Stoltenberg nem csak azt hangsúlyozta, hogy a NATO-Ukrajna Bizottság fontos platform, hanem azt is, hogy a miniszteri szintű találkozókat a jövőben is folytatni kell, mert ez az egyik módja annak, hogy a kérdések széles körét megvitassák, köztük például olyanokat, mint a korrupció elleni küzdelem vagy a kisebbségi jogok biztosítása.
Lapunk megkérdezte Julianne Smith amerikai NATO-nagykövetet, hogy fontosnak tartja-e a grémium összehívását, és mit szól a magyar fenntartásokhoz. – Az Egyesült Államok természetesen üdvözli, hogy sor kerül a NATO-Ukrajna Bizottság ülésére. Úgy véljük, hogy a szövetségnek szüksége van erre a hivatalos intézményre, amelyet már sok-sok évvel ezelőtt létrehoztunk. Ezzel együtt el kell mondani, hogy a múlt évben informális keretek között többször is találkoztunk ukrán barátainkkal, Dmitro Kuleba külügyminiszterrel és Olekszij Reznyikov védelmi miniszterrel. Nagyszerű, hogy Kuleba miniszter úr holnap személyesen részt vesz az ülésen, és alig várjuk, hogy beszélhessünk vele az Ukrajnának nyújtott támogatásról – mondta Smith.
Az amerikai nagykövetet online sajtótájékoztatóján arról is kérdezték, hogy tudja-e, Magyarország miért késlelteti Svédország NATO-tagságának a ratifikációját. A politikus kifejtette:
Magyarország bizalmasan kezeli azokat a megbeszéléseket, amelyeket mindkét csatlakozni vágyó országgal (Svédországgal és Finnországgal) folytatott.
- Arra biztatjuk az érintetteket, hogy folytassanak párbeszédet, mert úgy véljük, hogy minél többet beszélnek az aggályaikról, annál jobb – mutatott rá Julianne Smith.
„A szövetségesi viszony nem gyerekjáték” – a svéd NATO-csatlakozásról vitázott az OrszággyűlésA svéd baloldalnak kedvez a Fidesz az időhúzással a NATO-csatlakozás ügyében