;

vita;Országgyűlés;Svédország;NATO-csatlakozás;

- „A szövetségesi viszony nem gyerekjáték” – a svéd NATO-csatlakozásról vitázott az Országgyűlés

Az ellenzék a többi között azt akarta tudni, hogy a törökök vagy az oroszok kedvéért akadályozzuk-e a skandináv ország belépését az észak-atlanti szövetségbe. 

Heves viták közepette kezdődött meg hétfő este a Svédország NATO-csatlakozásával kapcsolatos kormányzati előterjesztés vitája az Országgyűlésben.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára kizárólag az ellenzéki politikusok felszólalásaira reagált. Sztáray Péter azt hangoztatta, nem gyerekjáték a szövetségesi viszony. Az, hogy valakinek a NATO-tagságát támogatjuk, az azt jelenti, hogy egy olyan bizalmi viszonyt építünk ki, hogy ha ne adj' isten egy konfliktus kialakul ebben az országban, akkor magyar katonákat kell oda küldeni, és ezek a magyar katonák meg is halhatnak egyébként. Éppen ezért egy nagyon-nagyon alapvető súlyos kérdésről van ez a döntés, és ezért minden szempontot meg kell vizsgálni, és felelős döntést kell hozni. Nem az számít, hogy milyen nyomás van a parlamenten vagy képviselőkön vagy a kormányon, hanem az számít, hogy mi a végső megfontolás ebben az ügyben. Az államtitkár szerint mindenképpen figyelembe kell venni a kétoldalú kapcsolatokat és azt, milyen sok negatív, sértő vélemény hangzott el svéd részről az utóbbi években. 

Mi nem akarunk beleszólni a svéd belpolitikába, svéd belügyekbe, de a kölcsönös tisztelet alapján elvárnánk azt, hogy ez fordítva is így legyen. Különösen, hogyha ez az ország, ha ez az ország ennyire a szövetségesünkké szeretne válni – fogalmazott Sztáray Péter. 

A DK-s Vadai Ágnes megdöbbent azon, hogy az Orbán-kormánynak nincs egy szava sem a svéd csatlakozásról. Emlékeztetett, az elmúlt jó nyolc hónapban nem hallottunk érdemi feltételeket, amelyeket a magyar kormány szabott volna Svédország irányába, hogy teljesítse ezeket a feltételeket azért, hogy a NATO tagja legyen. Sőt, semmilyen előfeltételt nem támasztott a magyar kormány. Hozzátette, amit most a magyar kormány csinál, az tovább rombolja az amúgy sem kiemelkedő státuszát a magyar kormánynak a NATO-ban.

– Kinek az érdekében akadályozza Magyarország kormánya a NATO bővítést - tette fel a kérdést az LMP politikusa. Csárdi Antal azt hangoztatta, olyan a magyar kabinet úgy viselkedik, „mint amikor az én lányaim pici óvodások voltak (...) a Tibike csúfolt, meg az Ágika árulkodott (...) ilyen stílusú és típusú érveket hoznak önök egy nemzetpolitikai, egy nemzetbiztonsági kérdésben. Mondják, nem szégyellik magukat?” Szerinte könnyen belátható, hogy sem a finnek, sem a svédek nem lehetnek ennek okozói, hiszen a sem a gazdasági kapcsolatok, sem a politikai kapcsolatok nem olyanok, hogy ezek valós indokot biztosítanának.

–Fontos lenne tudni, és valószínűleg a svédeknek is segítene, ha megérthetnénk, hogy mit művelnek maguk most jelen pillanatban - jelentette ki az MSZP országgyűlési képviselője. Harangozó Tamás azt kérte a kormánytól, mondja meg, kinek mit kell tennie, hogy ezt a „nyomorult törvényt” a parlament megszavazhassa, vagy elutasíthassa. 

– A törökök kedvéért szívatjuk a svédeket? (...) az orosz kormány megbízásából nem szavazzuk meg a svéd csatlakozást?

- firtatta az ellenzéki politikus. 


Igazából csak az eddigi gyakorlatot követte, de aztán rájött, hogy ami történt, az bánthatja egyes emberek jóérzését.