– Többször próbáltunk rákérdezni az anyagi ügyekre, de soha nem kaptunk tájékoztatást semmiről – bírálta Farkas Flóriánt, a Lungo Drom vezetőjét a szervezet egyik név nélkül nyilatkozó politikusa. Elmondása szerint az elnökségben „nagy a felháborodás”.
Ahogyan arról beszámoltunk, a Lungo Drom – jókora késéssel – a közelmúltban tette közzé a 2017-2021 közötti időszakra vonatkozó pénzügyi jelentéseit. A beszámolókból kiderült, hogy a Lungo Dromnak egyetlen forint tagdíjbevétele sem volt, más forrásokból ugyanakkor összességében közel 500 millió forinthoz jutott. A befolyt összegek az „egyéb bevételek” rovatban szerepelnek, pontosan nem tudni, honnan jött a pénz – írtuk, ám az iratok alaposabb áttekintése során kiderült, bizonyos forrásokat mégis megneveztek. A Lungo Drom 2018-as, 2020-as és 2021-es beszámolója nem tartalmaz konkrétumot, 2017-ben és 2019-ben viszont voltak olyan tételek, amelyek eredetéről adalékok olvashatók a kimutatásokban. Igaz, a kép ettől még nem válik tisztává.
Senki sem fizetett tagdíjat, mégis volt pénz a Lungo Dromban, „egyéb bevételek” címén közel félmilliárd folyt be öt év alatt2017-ben a Lungo Drom az Emberi Erőforrások Minisztériumán keresztül a központi költségvetésből 25 millió forintos működési támogatást kapott, ebből mintegy 4 millió jutott a tárgyévre. Egyéb költségvetési forrásból abban az évben – szintén működési támogatásként – 40 millió forint folyt be. Megjelent egy 67 milliós tétel is (a tárgyévre jutó összeg 50 millió), amit a Lungo Drom az „alapcél szerinti tevékenységhez kapcsolódó költségek és kiadások elszámolására fordított”. Feltűnt továbbá egy másik 67 millió forintos, valamint egy 66 milliós – nem konkretizált támogatótól érkező – összeg, amit viszont a szervezet nem használt fel. Költségvetési forrásból ezeken kívül csurrant-cseppent még 10 millió forint, de az nem világos, milyen célra.
Rejtélyes, hogy 2019-ben kitől és mire kapott 25 millió forintot a Lungo Drom. A támogató megnevezéseként a beszámoló csak annyit ír: magánszemély. Ugyanabban az évben született még egy 66 milliós támogatási szerződés is (a tárgyévre 48 millió jutott). Annál bővebbet, hogy a „támogatás személyi és felhalmozási kiadásokra lett felhasználva”, a pénzügyi jelentés nem árult el.
A támogatásokról – a Lungo Drom elnökségéhez hasonlóan – lapunk is hiába próbált felvilágosítást kérni a Farkas Flóriántól: a volt fideszes parlamenti képviselő régóta nem reagál megkereséseinkre.
Az évek előrehaladtával – ahogyan azt előző cikkünkben jeleztük – a Lungo Drom bevételei egyre csökkentek, 2021-ben már csak 20 millió forintot tettek ki. Több forrásból származó információnk szerint Farkas Flórián szervezete nehéz anyagi helyzetben van, egyelőre kérdés, hogy a jövő tavasszal tartandó helyi és országos roma nemzetiségi választás előtt miből lesz pénze kampányolni. A Fidesz ugyanis már nem a Lungo Drom, hanem a Sztojka Attila romaügyi kormánybiztos által vezetett Cigány Közösségek Szövetsége (CiKöSz) mögött áll.
Fideszes kihívót kap a Lungo Drom, a mindenkiről mindent tudó romaügyi kormánybiztos vezeti a szervezetet