– Három különböző méretezéssel készült el a Biodóm kiviteli terve, ezek közül Orbán Viktor miniszterelnök választotta ki a legnagyobbat. A kormány adott is rá 43 milliárd forintot, ám 2019 májusára kiderült, hogy ez kevés lesz. Persányi Miklós, a Fővárosi Állat és Növénykert (FÁNK) akkori igazgatója pedig hiába kért a befejezésre még 22 milliárdot. A kormány azóta próbálja a fővárosra hárítani ezt a feladatot, holott a Biodóm a kezdetőktől állami beruházásként a Liget-projekt részeként készült volna el – állítja Bősz Anett főpolgármester-helyettes.
A főváros kulturális területéért felelős politikus meghökkenve hallgatja a Biodóm ügyben az elmúlt napokban a Baán Lászlótól, a Liget-projekt miniszteri biztosától, Tarlós István volt főpolgármestertől, illetve Lázár János építési minisztertől elhangzó kijelentéseket.
Baán a Magyar Nemzetnek azt mondta, hogy Tarlós teli kasszát hagyott az új vezetésre, amelyből réges-régen befejezhették volna Európa legnagyobb fedett trópusi csarnokát. Tarlós szerint a beruházásra adott kormánytámogatás 6 milliárdos maradványából, a Hermina garázs átcsoportosított 7 milliárdjából és a Lánchíd felújításra Karácsonyék késlekedése miatt pluszban ráköltendő ötmilliárdból 18 milliárd jött volna össze erre.
– Virtuális pénzekről beszél Tarlós István. A Biodómra kapott állami támogatás fel nem használt része ma is megvan, de a befejezés költségének töredékét se fedezné. A Lánchíd és a Hermina garázs forrásainak Biodómhoz sorolása pedig értelmezhetetlen – mondja Kiss Ambrus pénzügyekért felelős főpolgármester-helyettes, aki ismét felhívja a figyelmet, hogy a fővárosi önkormányzat 66 milliárddal több szolidaritási hozzájárulást fizet, 80 milliárddal többet költ közösségi közlekedésre és 45 milliárddal többet visz el az infláció miatti béremelés, mint Tarlós idején. A fővárosnak sokkal égetőbb gondjai vannak a Biodómnál – teszi hozzá Kiss Ambrus.
– Nagyon boldog lennék, ha a Tarlós István által emlegetett 13-18 milliárd valóban rendelkezésre állna a Biodóm befejezéséhez, de valójában annak a többszörösére, nagyságrendileg 60 milliárd forintra lenne szükség a létesítmény berendezéséhez, állatokkal, növényekkel való benépesítéséhez.
Ennyi pedig láthatóan nem csak a főváros kasszájában, de az erősen forráshiányos központi költségvetésben sincs erre – magyarázza Bősz Anett, aki a jövő évi önkormányzati választások előtti politikai csatározás részének látja az esetenként egymásnak is ellentmondó nyilatkozatokat. A kormány a Biodóm veszni hagyásával a városvezetésen ütne, de közben százmilliárdos vagyont tékozol el.
– A félkész létesítménnyel valamit kezdeni kell – ismeri el a kulturális főpolgármester-helyettes. A korábbi állatkerti főigazgatói pályázatra érkezett pályaművek többsége is tartalmazott az eredeti funkcióhoz közelítő hasznosítási ötletet, amellyel bevételtermelővé lehetne tenni az egyelőre üres betonteknőt, hogy legalább nullszaldóssá tegyék a fenntartását. Az Orbán-kormány által ledobott, fővárosra háruló kulturális és szociális feladatok ellátása miatt különösen hiányoznak az állagmegóvásra költött tízmilliók.
Őrzés nélkül maradhat a Biodóm, a Pannon Parkra sincs pénze a fővárosnakA városvezetés azóta döntött az állatkert gazdasági társasággá alakításáról, ezzel a létesítményt anyagilag függetlenítenék a fővárosi önkormányzattól. Már létre is jött a munkacsoport erre a városházán belül, készül a leltár, a könyvvizsgálói és vezetői összefoglaló. Bősz Anett reményei szerint az erről szóló előterjesztést április végén tárgyalhatja a Fővárosi Közgyűlés. A leendő vezérigazgató személyéről is megszületett a döntés, ami még nem publikus, de Bősz Anett annyit elárult a Népszavának, hogy a kiválasztott a korábbi pályázaton is indult, de nem jutott át a hivatal szűrőjén. (Ez csupán egyetlen pályázónak sikerült.) Karácsony Gergely főpolgármester már találkozott is a jelölttel, a megbeszélés kölcsönös elégedettséggel zárult.
Bősz Anett közben megkezdte az egyeztetést az állatkerti dolgozók érdekeit képviselő Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetének vezetőjével, hogy együtt dolgozzák ki a közalkalmazotti státuszukat elvesztő állatkerti dolgozók jelenlegi jogait a gazdasági társaságba átmentő kollektív szerződést.
Cikkünk megjelenése után Bősz Anett az érintettek megnyugtatása érdekében a következő kiegészítést tartotta fontosnak hozzátenni a korábban elmondottakhoz: – A Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetével történt egyeztetés előzetes és informális volt, a helyi alapszervezet titkárával még csak ezután kerül sor hivatalos egyeztetésre. A Fővárosi Közgyűlés április végén tárgyalhatja az állatkert gazdasági társasággá alakítását, de ez nem azt jelenti, hogy azonnal Zrt. formában működik majd a FÁNK, az átalakulási folyamat nagyságrendileg egy éves folyamat.
Nincs végső dátum
A Pannon őstenger mitikus gondolatára épülő öthektáros létesítmény az egykori Vidám Park helyén épült fel. Az első megjelölt átadási időpontjára (2017) az építkezés el sem kezdődött, de a bekerülési költségkeretet 16 milliárdról 25 milliárd forintra emelték. Az 1,7 hektáron elterülő hatalmas, különleges fólia borítású szubtrópusi csarnok szerkezetkész kivitelezését Garancsi István cége, a Market Zrt. végezte el 34,45 milliárdért. A műszaki átadás 2020 augusztusában megtörtént, a végleges átadás utolsó ismert határideje 2022. június vége volt.