Mostanra minden századik magyar gyerek Ausztriában tanul – erről számolt be kedden a G7.
A 2010/2011-es tanév és a 2021/2022-es tanév között több mint ötszörösére nőtt az osztrák közoktatásban tanuló magyar diákok száma (2117-ről 10 646-ra). Csak a tavalyi évben 1367 új magyar diákot írattak be osztrák intézményekbe.
Eközben Magyarországon 14 százalékkal csökkent az alap és középfokú oktatásban tanuló diákok aránya ez alatt az időszak alatt.
Az Ausztriában tanuló magyar diákok között nem szerepelnek azok, akik szüleik révén időközben osztrák állampolgárságot is szereztek. Ez azonban – jegyzik meg – nem jelentős csoport, a gyors növekedés ellenére még 2022-ben is csupán 307-en voltak.
A magyar diákok száma az iskolarendszer minden szintjén gyorsan növekszik, de arányuk az általános iskola alsó tagozatában és a politechnikumban a legmagasabb.
Az osztrák iskolákban tanuló külföldi diákok száma gyorsan növekedett az elmúlt másfél évtizedben: a 2006/07-es tanévben arányuk még 9 százalék volt, ami 17-re nőtt nemrég. A mért 20 ország és országcsoport közül
a magyar gyerekek száma nőtt a legjobban az osztrák iskolákban az elmúlt másfél évtizedben, számuk a nyolcszorosára emelkedett.
A második helyen az ázsiai diákok vannak 6,4-szeres emelkedéssel. A régiós országok közül mindegyik jóval kisebb növekedést tapasztalt. Ez az arány
Szlovénia esetében 5,4-szeres,
Szlovákiánál 4,9-szeres,
Lengyelországnál 2,4-szeres,
Csehország esetében 2,3-szoros volt.
Burgenlandban ráadásul magyar nyelvű oktatás is van: az összesen 10757 burgenlandi alsósból 1038 tanult magyarul,
minden tizedik burgenlandi alsótagozatos magyar nyelven is tanul.
Burgenlandban a helyi magyarok száma nem igazán változott, a megugrás a magyarországi diákoknak köszönhető.
Míg az 1995/96-os tanévben az alsósok 1,8 százaléka tanult a tartományban magyarul, ez az aránya 2021/22-ben 9,2 százalékra emelkedett.
Bár a közoktatásban dinamikusan növekszik a magyarok száma, ez az egyetemeken csökkenést mutat. Noha Ausztriában szinte ingyenesek az állami egyetemek, ezekre – mint jegyzik meg – bekerülni nem könnyű, és magas szintű német és/vagy angoltudás szükséges, ami a magyar közoktatásban egyre kevésbé hangsúlyos tudás.
Összességében azonban mégsem esett vissza az osztrák felsőoktatásban tanuló magyarok száma: egyre többen választottak az alacsonyabb színvonalú állami és magán főiskolákat. Ez utóbbiak természetesen fizetősek, és ebbe a kategóriába tartozik a Bécsbe települt CEU is, aminek szerepe lehetett a számok megugrásában.
Nemzeti közmunkásképzés titkos tankönyvekkel: ismét diáktüntetés volt SzombathelyenA szakképzésben oktatók is sztrájkba kezdtek, amire Csák János tárcája a szokásos sikerpropagandával reagáltEgy édesanya január óta minden szerdán kiáll egy gyalogátkelőhelyhez, és egy táblával hívja fel a figyelmet az oktatás problémáira