Magyarország;Európa Tanács;felszólítás;

Baka András. FOTÓ: Vajda József/Népszava

- Figyelmeztették Magyarországot, amiért hét éve nem hajtja végre a strasbourgi ítéletet Baka András ügyében

A magyar hatóságoknak legkésőbb szeptember 30-ig „frissített cselekvési tervet” kell benyújtaniuk, hogy miként kívánják eloszlatni a magyar bírák véleménynyilvánítási szabadságával és függetlenségével kapcsolatos aggályokat. 

Aggodalmának adott hangot Európa Tanács miniszteri bizottsága amiatt, hogy csaknem hét évvel a Baka András ügyében Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) által hozott ítélet jogerőre emelkedése után nem történt előrelépés a döntés teljes körű végrehajtásában – derül ki a testület erről szóló pénteki közleményéből.

Baka Andrást 2011-ben váltották le a Legfelsőbb Bíróság éléről. mert a nyilvánosság előtt is bírálta az igazságszolgáltatásról szóló,  2010-után elfogadott törvényeket. Arra hivatkozva váltották le, hogy ötéves bírói szolgálati jogviszonnyal kell rendelkeznie, de ebbe nem voltak hajlandóak beszámítani azt a 17 évet, amelyet a strasbourgi bíróság bírájaként töltött el. 

Baka András azonban 2015-ben azonban a strasbourgi bíróságon nyert, a testület kimondta, hogy

  • emberi jogi sérelem érte azzal is, hogy idő előtt elmozdították állásából, mivel az új Alaptörvény hatályba lépésével a Legfelsőbb Bíróság megszűnt, és annak helyébe a Kúria lépett,

  • Magyarország megsértette a jogát a tisztességes eljáráshoz azzal, hogy nem fordulhatott munkaügyi bírósághoz vagy az Alkotmánybírósághoz forduljon a tisztsége megszűnése miatt,

  • arról nem is beszélve, hogy sérült a szabad szabad véleménynyilvánításhoz fűződő joga is, az akkori Országos Igazságszolgáltatási Tanács vezetőjeként kötelessége is volt szóvá tenni ellenvetéseit az a bírósági rendszer reformjával szemben. 

Magyarországnak 100 ezer eurót is kellett (volna) fizetnie az ügy miatt.

Bár egy évvel később a strasbourgi bíróság nagykamarája is megerősítette az ítéletet, úgy tűnik, a magyar hatóságok azóta is szabotálják a végrehajtást, pénteki közleményében legalábbis a 46 tagot számláló Európa Tanács emberi jogi bírósága ítéleteinek végrehajtását ellenőrző testület  ideiglenes határozatában felszólította a magyar hatóságokat, hogy legkésőbb szeptember 30-ig nyújtsanak be „frissített cselekvési tervet”, hogy miként kívánják eloszlatni a magyar bírák véleménynyilvánítási szabadságával és függetlenségével kapcsolatos aggályokat. A miniszteri bizottság – írja az MTI – felszólította a magyar hatóságokat, hogy

  • vezessenek be intézkedéseket annak biztosítására, hogy a Kúria elnökének felelősségre vonásáról szóló parlamenti döntést egy független bírói testület felügyelje,

  • folytassák a bírák jogállására és a bíróságok igazgatására vonatkozó hazai jogszabályok értékelését, beleértve az összes elfogadott és tervezett jogalkotási és egyéb intézkedésnek a bírák véleménynyilvánítási szabadságára gyakorolt hatásának elemzését,

  • terjesszék elő az értékelésük során tett következtetéseket azért, hogy a miniszeri bizottság teljeskörűen értékelni tudja, hogy az érintett ügyekben megállapított jogsértéseknek a bírák véleménynyilvánítási szabadságára gyakorolt "dermesztő hatásával" kapcsolatos aggodalmakat eloszlatták-e.

A Miniszteri Bizottság továbbá úgy határozott, hogy a kapott információk ismeretében legkésőbb decemberi ülésén folytatja az ügy vizsgálatát. Amennyiben az említett ülésig nem történik kézzelfogható előrelépés, újabb intézkedések megtételét irányozhatják elő annak biztosítására, hogy Magyarország betartsa az emberi jogi bíróság vonatkozó ítéletéből eredő kötelezettségeit.

Az Orbán -kormány 2022 novemberében egyébként ígéretet tett, hogy leszáll az igazságszolgáltatásról az uniós támogatás fejében. 

Egy napra tervezték a leállást, de kedd óta szünetel az ügyintézés. A Miniszterelnökség szerint a rendszer üzemeltetője dolgozik a hiba elhárításán.