;

Orbán-kormány;Országgyűlés;Svédország;Finnország;NATO-csatlakozás;Novák Katalin;

- Novák Katalin kiállt Svédország és Finnország NATO-csatlakozása mellett

 A Fidesz-frakció korábban „vitát” mímelt a miniszterelnökkel együtt az ügyben, az Orbán-kormány úgy tesz, mintha egy parlamentáris demokráciában élnénk.

Kiállt szerdán Svédország és Finnország NATO-csatlakozása mellett Novák Katalin – derül ki a köztársasági elnök Facebook-bejegyzéséből.

Mint is írja, az Országgyűlés szerdán kezdi tárgyalni a két ország csatlakozását az észak-atlanti szövetséghez. „Vannak, akik úgy gondolják, hogy ez egy könnyen eldönthető, technikai kérdés. Ez nem így van. Összetett döntésről van szó, súlyos következményekkel, így alaposan meg kell fontolni” – kacsint ki egy kicsit a köztársasági elnök. Ezután azonban visszatér saját álláspontjához, miszerint

„a jelenlegi helyzetben Svédország és Finnország NATO-csatlakozása indokolt. Bízom az Országgyűlés mielőbbi bölcs döntésében!”.

Mint arról a Népszava is beszámolt, Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője nemrég arról beszélt, az Orbán-kormány támogatja a két ország csatlakozását, „de a képviselőcsoportban vita alakult ki, akadnak ugyanis olyan vélemények, amelyek szerint az új tagok belépése eszkalációt jelenthet a háborúban”. Orbán Viktor később úgy fogalmazott, a kormány Svédország és Finnország NATO-tagságának támogatására kérte az Országgyűlést, azonban a kormánypárti frakciók egy része „nem túl lelkes”.

Szentpéteri Nagy Richard politikai elemző lapunknak korában „színjátéknak” értékelte a frakció és a kormányfő látszólagos „vitáját”. „Elképzelhetetlen, hogy a Fidesz-frakció bármilyen kérdésben más véleményt képviseljen, mint Orbán Viktor. Erre korábban sohasem volt példa, sőt, a Fidesz rendre azzal tetszelgett a közvélemény előtt, hogy a képviselőcsoportja mindig egységes és fegyelmezett” – érvelt.

Az Orbán-kormány egyébként korábbi ígéretei ellenére már hónapok óta halogatja a finn és a svéd NATO-csatlakozás napirendre vételét, korábban már a német külügyminiszternek és a V4-eknek is rá kellett szólni Orbánékra, hogy ugyan méltóztassanak jóváhagyni a két ország csatlakozását. Nemrég pedig Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is jelezte, ideje lenne már ratifikálni a csatlakozást. A kormány persze azért előtte delegációkat küld a két országba.

Az érintett hozzáférését már megvonták.