Ferencváros;Alkotmánybíróság;népszavazás;elutasítás;Fővárosi Törvényszék;Baranyi Krisztina;Fudan Egyetem;

Karácsony Gergely főpolgármester és Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester három éve még bízott a népszavazásban

- Az Alkotmánybíróságon is elbukott a ferencvárosi Fudan-népszavazás, nem bírálták felül a korábbi bírósági végzést

Baranyi Krisztina polgármester tett panaszt a kérdés egyértelműségét megkérdőjelező törvényszéki döntés ellen, de a testület szerint ez nem alkotmányossági ügy. 

Elutasította az Alkotmánybíróság (Ab) Baranyi Krisztinának, Ferencváros független polgármesterének alkotmányjogi panaszát a kínai Fudan Egyetemnek a budapesti IX. kerület területére költöztetése ellen kezdeményezett népszavazás ügyében – szúrta ki a 24.hu az Ab honlapján. Ferencváros polgármestere azt kérte, hogy az Alkotmánybíróság nyilvánítsa alaptörvény-ellenesnek, és semmisítse meg a Fővárosi Törvényszék végzését, amellyel elutasította helyi népszavazási kérdését a kínai elitegyetemről.

Mint arról a Népszava is beszámolt, a Fővárosi Törvényszék tavaly decemberben elkaszálta a választási bizottság által jóváhagyott kérdést:  „Egyetért azzal, hogy Budapest Főváros IX. Kerület Ferencváros Önkormányzata a 2021. évi LXXXI. Tv. (Fudan tv.) 3. §-ában meghatározott cél megvalósulásához az Önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanokat se tulajdonba, se használatba ne adja át a Magyar Államnak, illetve a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványnak?” Ezt nem találta a bíróság „teljesen egyértelműnek”.

Baranyi Krisztina napra pontosan egy hónapja nyújtotta be panaszát a végzés ellen, azonban az Ab emlékeztetett „arra a következetes gyakorlatára, hogy a népszavazási kérdéseket hitelesítő döntéseket az egyértelműség szempontjából nem vizsgálja felül, azt ugyanis alapvetően nem alkotmányossági, hanem törvényességi kritériumnak tekinti”. A határozat szerint az Ab-nek „kizárólag alkotmányossági szempontú felülvizsgálatra van hatásköre, a népszavazási kérdések hitelesítését illetően nem tekinthető az eljáró bíróságok felülbírálati fórumának”.

Az előző Orbán-kormány még tavaly februárban döntött arról, hogy az 520 ezer négyzetméteres kínai kampusz a budapesti Diákváros helyszínén valósuljon meg. Az 540 milliárdosra becsült beruházás jelentős részben kínai alapanyagokból, kínai munkával, kínai hitelből valósulna meg, de a költségeket Magyarország állná, részben a Kínai Fejlesztési Banktól felvett hitelből. Miután az ellenzéki vezetésű főváros már tavaly augusztusban kihátrált a budapesti szintű Fudan-népszavazás mögül, Baranyi Krisztina magára maradt, s a mostani Ab-döntés után immár biztos, hogy kerületi szinten sem lesz az ügyben referendum.

Szám szerint 74-en.