;

Alkotmánybíróság;panasz;népszavazás;Baranyi Krisztina;Fudan Egyetem;

- Benyújtotta panaszát az Alkotmánybírósághoz Baranyi Krisztina a Fudan-népszavazás ügyében

A kérdéseket elkaszáló Fővárosi Törvényszék a jogszabályi hivatkozáson kívül az „illetve” kötőszó egyértelműségét is vitatta.

Benyújtotta panaszát az Alkotmánybírósághoz Baranyi Krisztina a Fudan-népszavazás ügyében – írja a hvg.hu.

Mint arról a Népszava is beszámolt, a Fővárosi Törvényszék decemberben elkaszálta a választási bizottság által jóváhagyott kérdést, mert nem találta „teljesen egyértelműnek”.

A kérdés egészen pontosan így hangzik:

„Egyetért azzal, hogy Budapest Főváros IX. Kerület Ferencváros Önkormányzata a 2021. évi LXXXI. Tv. (Fudan tv.) 3. §-ában meghatározott cél megvalósulásához az Önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanokat se tulajdonba, se használatba ne adja át a Magyar Államnak, illetve a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványnak?”

A Baranyi Krisztina ügyvédje által nemrég benyújtott alkotmányjogi panaszból kiderül, a Fővárosi Törvényszék főleg a kérdésben szereplő konkrét jogszabályi hivatkozás, valamint az „illetve” kötőszó egyértelműségét vitatta döntésében.

Az indítványozók azonban azzal érvelnek, hogy a kérdésben a törvényre vonatkozó hivatkozás „nem okoz értelmezési nehézséget, hiszen annak alapján mind a törvény maga, mind pedig annak a Fudan Hungary Egyetem létrehozásának és működtetésének célját rögzítő paragrafusa egyértelműen azonosítható”.

Baranyiék szerint az „illetve” kötőszó használata is egyértelmű, hiszen „azt a hivatalos nyelv következetesen »és/vagy« értelemben használja, így minden, alapvető szövegértési kompetenciákkal rendelkező választópolgár számára egyértelmű, hogy a kérdésre adott »igen« válasz mind az államnak, mind az egyetemnek való átadást, mind pedig ezek bármely kombinációját kizárná”.

Felhívják a figyelmet arra is, hogy az „illetve” kötőszó 

„az Alaptörvényben 23-szor, a Polgári Törvénykönyvben 198-szor, a Büntető Törvénykönyvben pedig 279-szer szerepel”.

A portál azonban emlékeztet arra, hogy 2009-ben az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium még rendeletet is hozott arról, hogy ez a kötőszó „jogszabály tervezetében csak más egyértelmű nyelvi megfogalmazás alkalmazhatatlansága esetén alkalmazható.”

Az Alkotmánybíróságnak 30 napja van dönteni.

Tóth Bertalan már be is nyújtotta az Országgyűlésnek az erről szóló határozati javaslatot.