népszavazás;Fővárosi Törvényszék;Baranyi Krisztina;Fudan Egyetem;

Tüntetés a Fudan Egyetem ellen a Szikra Mozgalom szervezésében 2021. június 6-án

- Nem lesz népszavazás a Fudan Egyetemről, elkaszálta Baranyi Krisztina kérdéseit a bíróság

Nem maradt egyetlen érvényes kérdés sem, amelyben az emberek véleményt nyilváníthatnak. 

Mivel a választási bizottság által jóváhagyott kérdés nem teljesen egyértelmű, ezért a bíróság megtagadta a Fudan-népszavazás kérdéseinek hitelesítését  – írja a hvg.hu

Az egyik kérdés az ingatlanok átadására, a másik pedig minden más projekt megvalósítását tiltotta volna, ami nem a Diákváros. Ezt a két kérdést adták be.

  • Egyetért azzal, hogy a 2016/2017. (XII. 22.) Korm. határozat szerint kiírt nyílt, nemzetközi tervpályázaton nyertes Budapest Déli Városkapu Fejlesztési Mestertervtől (Diákváros) eltérő módon és funkcióval nem valósulhat meg fejlesztés a jelenlegi önkormányzati rendelet – 20/2010 (VI.04.) Nagyvásártelep KSZT – hatálya alá eső területen?

  • Egyetért azzal, hogy Budapest Főváros IX. Kerület Ferencváros Önkormányzata a 2021. évi LXXXI. Tv. (Fudan tv.) 3. §-ában meghatározott cél megvalósulásához az Önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanokat se tulajdonba, se használatba ne adja át a Magyar Államnak, illetve a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványnak?

A helyi választási bizottság csak az utolsó kérdést engedte át. Így került a másodfokon eljáró Fővárosi Törvényszék elé az ügy. Hárman adtak be felülvizsgálati kérelmet: ebből az egyik Baranyi Krisztina volt, s pont azt sérelmezte, hogy az első kérdést elkaszálták. A jóváhagyott kérdéssel kapcsolatban is érkezett több kifogás - ezeknek végül helyt adott a bíróság.

E szerint 

„a kérdés nem felel meg a megkövetelt egyértelműségi feltételeknek, mert az átlagos tájékozottságú választópolgár a kérdés alapos szövegértelmezésével sem juthat egyértelmű következtetésre sem annak tartalmát, sem pedig az általa adott válasz lehetséges következményeit illetően sem.”

A másik elutasított kérdés esetében azonban megállapította, hogy helyesen járt el a helyi választási bizottság, mivel „a kérdés nem annyira egyértelmű és világos, hogy annak tartalma felől az átlag választópolgárnak ne támadhatnának alappal kétségei, illetve, hogy arra tudatosan és megfontoltan egyértelmű »igennel« vagy »nemmel« tudjon válaszolni.”

Mindez azt eredményezte, hogy jelenleg nincsen egyetlen olyan érvényes kérdés sem, ami rákerülhetne a szavazólapokra. Fellebbezésnek helye nincsen, a közzétételt követő 8 napon belül lehet alkotmányjogi panaszt benyújtani. Ennek elbírálására 30 napja van az Alkotmánybíróságnak. 

Az utolsó két megálló legkorábban jövő májusban nyílik meg az utasok előtt – erősítette meg lapunk információit a BKV.