"Mindenki várja az üzenetet abban a reményben, hogy hallani fogja a történtek értékelését, a különleges katonai művelet értékelését, a nemzetközi helyzet értékelését és az elnök elképzelését arról, hogy hogyan boldogulunk és hogyan fogunk továbblépni. Úgy hiszem, ez a legfontosabb dolog, amire mindenki vár, és a legfontosabb dolog, amire az elnök így vagy úgy összpontosítani fog" – így harangozta be Vlagyimir Putyin mára tervezett beszédét Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő múlt héten. A háborút kirobbantó orosz államfő ugyanis a tervek szerint február 21-én, közép-európai idő szerint 9.00 órakor tartja meg első beszédét a moszkvai törvényhozás előtt a Kreml melletti Gosztyinij Dvor kiállítási központban.
Az időpont nem véletlenszerű. A szimbolikára óriási hangsúlyt fektető Kreml a donyecki és luhanszki szakadár köztársaságok elismerésének évfordulójára időzítette az elnöki értékelőt. Putyin most tulajdonképpen azt az évfordulót ünnepeli meg, amikor Oroszország felrúgta az addig Kelet-Ukrajnára lokalizált fegyveres konfliktust békésen rendezni hivatott minszki megállapodásokat – amelyeket maga Putyin írt alá -, megsértette az Ukrajna területi szuverenitására vonatkozó nemzetközi egyezményeket, megtéve ezzel az utolsó végzetes lépést a katonai intervenció felé.
A „hogyan továbbra?” nyilván nem csak az orosz Szövetségi Gyűlés (duma) kíváncsi, hanem a nagyvilág is. De Putyinnak ezúttal nem lesz egyszerű dolga, és nem csak azért, mert eredetileg tervezett beszédét talán módosítania kell Joe Biden amerikai elnök váratlan kijevi látogatása miatt. Tavaly márciusban, a Krím elcsatolásának évfordulóján a moszkvai Luzsnyiki stadionban tartott beszédében még a „keresztényi szeretet”-el indokolta Ukrajna megtámadását. „Az ukrajnai művelet célja az, hogy megmentse az embereket a népirtástól. Keresztényi szeretetből kötelességünk volt megmenteni a donbászi testvéreinket" – fogalmazott az elnök.
De a testvérek egy része máig nem tartozik de facto Oroszországhoz, mi több, egy részük nem is kíván odatartozni. Ebben a keresztényi szeretet motiválta háborúban viszont már százezrekben mérik az elhalálozott orosz katonákat, a sebesültekről nem is beszélve. Az orosz hadsereg verhetetlen nimbusza szétfoszlott, Oroszországból tömegesen menekült el a jól képzett munkaerő. De a legnagyobb csapás talán az a nemzetközi bélyeg, amit az orosz kultúrának, sportnak és egyáltalán az orosz embereknek kell elszenvedniük megalomán vezérük és sleppje miatt. Putyin egyszerűen nem tud olyant mondani, amivel ezt a veszteséget ellensúlyozni tudja saját népe számára. Olyant viszont igen, ami további szenvedést és károkat okoz Ukrajnának és Európának.
Medvegyev drogosokról és egy „tengerentúli öregemberről” írt Biden kijevi látogatása után Jeszenszky Géza: aki nem ment el Kijevbe, az fél vagy az oroszoknak drukkolBiden kicselezte a világot, kijevi látogatásán pedig további katonai segítséget biztosított Ukrajna számára