Észak-Korea nagy hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki szombaton a tengerbe Japán nyugati partjainál, miután Phenjan határozott válaszlépést ígért még pénteken a közelgő amerikai-dél-koreai hadgyakorlatok miatt – írja a Reuters. A japán hatóságok szerint a fegyver több mint egy órával a fellövése után zuhant le Japán kizárólagos gazdasági övezetében lévő vizekre, s ez azt jelenti, hogy a rakéta a legerősebb fegyverzetek közé tartozik.
A szombati nagy hatótávolságú rakétát Phenjan melletti Szunán környékéről indították el – közölte a dél-koreai hadsereg. Szunan a phenjani nemzetközi repülőtér helyszíne, ahol Észak-Korea a legutóbbi ICBM-tesztek nagy részét végezte el. A Japánhoz közeli becsapódott interkontinentális rakéta kilövését Kisida Fumio, a szigetország miniszterelnöke elítélte, és a nemzetközi közösség elleni fenyegetéséként értékelve tiltakozott.
Dél-Korea és az Egyesült Államok egyébként a szokásos éves hadgyakorlatára készül, az északi nukleáris és rakétafenyegetések elhárítására tett erőfeszítései részeként. A szöuli védelmi minisztérium korábban azt közölte, hogy a szövetséges „atomgyakorlatokat”, az úgynevezett Elrettenési Stratégiai Bizottság gyakorlatát szerdára tervezik a Pentagonban, és mindkét oldalról magasrangú tisztségviselők vesznek részt rajta. A két ország a következő hetekben és hónapokban egy sor kibővített terepgyakorlatot is tervez, beleértve az „élőtűz-gyakorlatokat”.
Léggömb szállt át a két koreai ország határán isJelenleg csaknem 28 500 amerikai katona állomásozik Dél-Koreában az 1950-1953-as koreai háború örökségeként, amely inkább fegyverszünettel, mintsem teljes békeszerződéssel végződött, így elméletileg észak és dél a mai napig háborúban áll. A Reuters emlékeztetett, az atomfegyverekkel rendelkező Észak-Korea tavaly soha nem látott számú rakétát lőtt ki, miközben folytatták az előkészületeket egy 2017 óta első nagy nukleáris kísérlet mielőbbi végrehajtására. Leif-Eric Easley, a szöuli Ewha Egyetem nemzetközi tanulmányok professzora szerint Észak-Korea rakétakilövéseivel teszteli az újabb technológiákat, amelynek során hamarosan akár azt is bejelenthetik, hogy kifejlesztettek egy új, a szilárd tüzelőanyaggal működő nagy hatótávolságú rakétát.
Donald Trump 2017-ben atombombát akart dobni Észak-Koreára, hogy aztán másra kenje az egészetPhenjan túlfeszíti a húrt, az Egyesült Államok "nukleáris ernyője" és a "kiterjesztett elrettentés" doktrínája már nem elegendő a dél-koreaiak megnyugtatására