Észak-koreai léggömb hatolt a hét végén Dél-Korea légterébe Szöul hétfői bejelentése szerint, amelyben hozzátették, hogy a rövid ideig Dél-Korea felett lebegő eszköz nem jelentett fenyegetést. A dél-koreai védelmi tárca azt közölte, a léggömb csupán néhány órán át tartózkodott az ország légterében.
A Yonhap dél-koreai hírügynökség névtelenséget kérő tisztségviselőre hivatkozva azt jelentette, hogy vélhetően meteorológiai léggömbről van szó, amely vasárnap szállt át északról délre. A Reuters szerint a dél-koreai védelmi minisztérium válaszul „meg nem nevezett intézkedéseket” tett, de végül úgy vélekedtek, hogy a léggömböt „nem kémtevékenységre szánták”.
Szöul és Phenjan között régóta ismét feszült a viszony: Észak-Korea tavaly rekordszámú ballisztikus- és cirkálórakéta-tesztet hajtott végre, gyakran egyszerre több rakéta indításával, így az elindított rakéták száma meghaladta a hetvenet. Phenjan ugyanakkor élesen bírálta az utóbbi hetekben tartott amerikai-dél-koreai közös hadgyakorlatokat, melyek a kommunista rezsim szerint aláássák a térség stabilitását. December 26-án öt észak-koreai drón hatolt Dél-Korea légterébe, de azokat az ottani hadsereg nem tudta megsemmisíteni, ráadásul a repülőeszközök rövid közjáték után visszatértek indítási helyükre.
Phenjan túlfeszíti a húrt, az Egyesült Államok "nukleáris ernyője" és a "kiterjesztett elrettentés" doktrínája már nem elegendő a dél-koreaiak megnyugtatásáraA múlt héten az Egyesült Államok és Kína között okozott diplomáciai feszültséget egy léggömb vagy ballon, amelyet az amerikaiak végül lelőttek, mert azt feltételezték, hogy azt kémkedésre használták, míg a kínaiak szerint az is csak egy meteorológiai eszköz volt. Az eset miatt Antony Blinken amerikai külügyminiszter még tervezett pekingi útját is lemondta.
Az amerikaiak lelőtték a léggömböt, amelyet a szerintük a kínaiak kémkedésre használtakAntony Blinken elhalasztja pekingi útját az Egyesült Államok fölé szállt kínai kémballon miatt