;

Lengyelország;Vlagyimir Putyin;Joe Biden;Aljakszandr Lukasenka;Belarusz;orosz-ukrán háború;

Aljakszandr Lukasenka, mint „békeszerető”

- Bident csábítaná Lukasenka, aki Putyint is hívja a belarusz fővároasba, de a lengyeleket hiénázza

A Belarusz elnök szerint amerikai és orosz kollégájával hármasban, tehát az ukránokat kihagyva, befejezik a háborút és megoldják „összes problémát”.

Aljakszandr Lukasenka meghívta Minszkbe Joe Biden amerikai elnököt, egyben készségét fejezte ki, hogy megszervezi találkozóját Vlagyimir Putyin orosz államfővel – ezt a belarusz elnök egy csütörtöki nemzetközi sajtótájékoztatón jelentette be a Belta állami hírügynökség szerint. 

Bár az Oroszországgal szövetséges Belarusznak nagy szerepe volt az Ukrajna elleni orosz invázió megindításában, és ezekben a napokban is közös hadgyakorlaton vettek részt, a diktatórikus állam vezetője gyakorlatilag az ukránok kihagyásával hirdetne békét. Lukasenka azt mondta:

Putyin is kész elrepülni Minszkbe, és itt hármasban fogunk találkozni: a két agresszor és egy békeszerető elnök. Miért is ne? A háború befejezése érdekében. Le fogunk ülni, és megoldjuk az egész problémát. Itt fogjuk megoldani az összes problémát.

A belarusz elnök azzal csábítaná Minszkbe Bident, hogy  „teljes biztonságot és kényelmet nyújtanának neki”, és elégedetten távozna onnan. Ugyanakkor saját magának is ellentmondott, amikor kifejtette, hogy szerinte az amerikai elnök nem fog reagálni a javaslatára, „bár a háború megállítása érdekében megérné, hogy ne haljanak meg emberek. Azt jósolta, hogy „Biden Lengyelországban fog maradni, mert Lengyelország Európa hiénája, és ma a legaktívabb szerepet játssza az ukrajnai háború fokozatos kiterjesztésében.

– Ez az ország ordít a leghangosabban, jobban, mint az amerikaiak – vélekedett a Belarusszal szomszédos országról Lukasenka. Nemrég lapunk is beszámolt arról a nemzetközi diplomáciában is felháborodást keltő esetről,  hogy Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter Belaruszba látogatott, azzal haknizva, hogy „Magyarország a béke pártján áll”, miközben ukrán kollégájával az invázió kezdete óta nem ért rá találkozni. 

Az amerikai elnök egyébként a jövő héten február 20. és 22. között látogat Lengyelországba, ahol találkozik hivatali kollégájával, Andrzej Dudával és a lengyel fővárosban csúcstalálkozót tartó „Bukaresti Kilencek”, vagyis Bulgária, Csehország, Észtország, Magyarország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Románia és Szlovákia vezetőivel.

A kormánypárt nem különösebben beszél az ukránok oldalán önként harcoló kárpátaljai és egyéb magyar katonákról. Igaz, Bocskor Andrea maga is kárpátaljai származású.