Magyarország azt várja el a nemzetközi közösség minden tagjától, hogy a mielőbbi béke érdekében lépjenek fel és kerüljék azokat a lépéseket, amelyek a háború meghosszabbodásának vagy eszkalációjának kockázatával járnak – üzente a világnak a Facebook-oldalán keresztül Szijjártó Péter Minszkből. A magyar külgazdasági és külügyminisztert az Ukrajnát 2022. február 24-én megtámadó Oroszországgal „államszövetségben” lévő Belaruszban, ebben a diktatórikus berendezkedésű államban a mellékelt képek szerint meglehetősen örömmel fogadták.
Szijjártó szerint „az Ukrajnában zajló háború egyre durvább, egyre több ember hal meg a harcok miatt”. – Most emberéleteket kell menteni, azt pedig csak békével lehet. Ezt a „béke álláspontot” fogom képviselni a mai minszki tárgyalásaimon is – tette hozzá.
A magyar diplomácia vezetője előre panaszkodott, hogy „nyilván sokan fognak támadni a látogatás miatt, de a mi álláspontunk egyértelmű: a kommunikációs csatornákat nyitva kell tartani”. Magyarázkodásához még odabiggyesztette: „Ha nem így cselekednénk, akkor a békére való felhívás üzenetét ma sem tudnám átadni.”
Arról lapunk is beszámolt, hogy a napokban a NATO-ban és az EU-ban is szövetséges Lengyelország elnöke is elítélte, hogy Belarusz bebörtönzött egy lengyel újságírót „politikailag motiváltnak tartott bírósági ítélettel”. Emiatt a múlt héten Varsóban bekérették a belarusz ügyvivőt. Az országban egyébként jelenleg is tart a közös orosz-belarusz hadgyakorlat, „ukrán provokációra” hivatkozva. Annak pedig alig egy hónapja, hogy Ursula von der Leyenm az Európai Bizottság elnöke bejelentette: az EU kiterjeszti a szankciókat az Oroszországot katonailag támogató Belaruszra és Iránra is.
Belarusz bebörtönzött egy lengyel újságírót, kitört a diplomáciai botrányKözös orosz-belarusz hadgyakorlat kezdődött hétfőn, egy hónapig fog tartani Ursula von der Leyen: Az EU kiterjeszti a szankciókat az Oroszországot katonailag támogató Belaruszra és Iránra