;

Irán;Oroszország;NATO-főtitkár;szankciók;együttműködési megállapodás;Ursula von der Leyen;Belarusz;orosz-ukrán háború;

- Ursula von der Leyen: Az EU kiterjeszti a szankciókat az Oroszországot katonailag támogató Belaruszra és Iránra

Együttműködési megállapodást írt alá az EU és a NATO.

Az együttműködés megerősítéséről szóló közös nyilatkozatot írt alá kedden az Európai Tanács, az Európai Bizottság (EB) és a NATO-főtitkár Oroszország ukrajnai háborúja ellenében és a tágabb térségbeli biztonság fokozása érdekében – adta hírül a Deutsche Welle.

Charles Michel, az Európai Tanács, Ursula von der Leyen, az EB elnöke és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a NATO brüsszeli székhelyén írta alá a két intézmény közötti együttműködés fokozásáról szóló egyezményt.

A közös nyilatkozat immár a harmadik a két fél között, és az előző, 2016-ban és 2018-ban aláírtakra támaszkodik.

A közös sajtótájékoztatón Stoltenberg kijelentette:

„Putyin néhány napon belül be akarta venni Ukrajnát, és megpróbált minket megosztani. Mindkét esetben elbukott”.

Mint mondta, fontosnak tartják „egy erősebb és hatékonyabb európai védelem értékét, amely pozitívan járul hozzá a globális és a transzatlanti biztonsághoz, kiegészíti a NATO-t”. Stoltenberg hozzátette: eltökélt aziránt, hogy a NATO és az EU közötti partnerséget „a következő szintre” helyezzék, miközben a biztonsági fenyegetések kiterjedésükben és nagyságukat tekintve folyamatosan változnak.

Charles Michel Svédország és Finnország NATO-csatlakozásának folyamatára hivatkozva úgy értékelte, „Putyin kevesebb NATO-t akart, de pont ennek az ellenkezőjét érte el”. „Ma közelebb vagyunk egymáshoz mint valaha” – jelentette ki Michel, aki hozzátette, az EU eltökélt aziránt, hogy hatékonyabban járuljon hozzá a tágabb euro-atlanti térség biztonságának szavatolásához.

Ursula von der Leyen pedig úgy fogalmazott, az EU addig tartja nyomás alatt Oroszországot, „ameddig csak szükséges”, Ukrajnának pedig meg kell kapnia minden olyan katonai segítséget, amilyenre szüksége van. Egyúttal közölte,

az EU kiterjeszti a szankciókat az Oroszországot katonailag támogató országokra, név szerint Belaruszra és Iránra.

A gyerekeknek továbbra is jelentősen eltérő esélyük van a túlélésre térségtől függően.