;

Európai Unió;Ukrajna;Kijev;Ursula von der Leyen;Charles Michel;Volodimir Zelenszkij;orosz-ukrán háború;

Charles Michel, Volodimir Zelenszkij és Ursula von der Leyen

- „Közös a sorsunk, Ukrajna az EU tagja lesz”

Ezt Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Kijevben közölte, hozzátéve, hogy a Kreml nem félemlítheti meg őket. Az újabb szankciók várhatóan 10 milliárd eurós veszteséget okoznak majd  az oroszoknak.

Az Európai Unió a Kreml fenyegetései ellenére sem hagyja abba Ukrajna támogatását, Ukrajna az EU tagja lesz - jelentette ki Charles Michel, az Európai Tanács elnöke pénteken Kijevben, az EU-Ukrajna csúcstalálkozó utáni sajtótájékoztatón. Az ukrán Jevropejszka Pravda hírportál az uniós vezető szavait idézte: „A Kreml nem félemlített meg bennünket, mert az EU és Ukrajna egy család.”

Charles Michel kinyilvánította és elismerte, hogy „az ukránok egyértelműen a szabadság, a demokrácia és a jogállamiság mellett döntöttek”, és jövőjük közös az Európai Unióban. Amint arról a Népszava is beszámolt, csütörtökön Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az unió végrehajtó testületének delegációja élén szintén megerősítette mindezt, és nagyra értékelte Ukrajna eddigi előrehaladását az uniós csatlakozás felé.

Von der Leyen pénteken azt is bejelentette, hogy kezdetnek egy milliárd eurót különítenek el Ukrajnának az orosz agresszió okozta károk gyors helyreállítására. Leszögezte:

Az Oroszországgal szembeni tizedik szankciócsomag keretében a korlátozások mértéke 10 milliárd euró lesz, és azt várhatóan február 24-ig el is fogadják.

A csúcstalálkozó záródokumentuma szerint Brüsszel beleegyezett, hogy Ukrajna időközi értékelést kapjon a tagjelölti státus megadásakor támasztott kritériumok teljesítéséről.

Volodimir Zelenszkij emeltt közölte, hogy az ukrán erők nem hagyják el a Donyeck megyei Bahmut városát, addig harcolnak, amíg tudnak. Hozzátette, hogy „az ukrán hadsereg képes feltartóztatni Oroszország offenzíváját Kelet-Ukrajnában mindaddig, amíg meg nem erősítik az ott harcoló csapatokat a partnerországoktól érkező fegyverekkel”.

A távol-keleti ország külügyminisztériuma szerint a ballont „polgári meteorológia, tudományos célokra használták” és az véletlenül tévedt az amerikai légtérbe.