Nem csökkent az LMBTQI-közösség elfogadottsága, derül ki a Háttér Társaság megbízásából a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet által végzett közvélemény-kutatásból, amelyet kedden a hvg.hu ismertetett.
A felmérést december 9. és 15. között, telefonos megkérdezéssel, 1000 fős országos reprezentatív mintán végezték. A civil szervezet megjegyezte, az adatközléskor figyelmen kívül hagyták azokat, akik a felmérés során elzárkóztak a válaszadástól vagy nem tudtak állást foglalni.
A kutatás szerint a megkérdezettek csaknem felének van az LMBTQI-közösséghez tartozó ismerőse, míg ez 2018-ban mindössze minden ötödik emberre volt igaz. A Háttér Társaság szerint ez a tendencia azt jelzi, hogy egyre többen mérik fel úgy, biztonságos számukra színt vallani, kevésbé tartanak az elutasítástól.
Bár – mint arra a civil szervezet emlékeztet – a kormány 2020 májusában ellehetetlenítette a transz és interszex emberek számára nemük jogi elismertetését, a válaszadók 72 százaléka szerint lehetővé kellene tenni, hogy a transznemű emberek hivatalosan is megváltoztathassák a nemüket és nevüket az irataikban.
A megkérdezettek 56 százaléka egyetért azzal, hogy lehetővé kellene tenni az örökbefogadást az azonos nemű párok számára, és 66 százalékuk szerint az azonos nemű párok is lehetnek jó szülők.
Mint írják, minden második válaszadó inkább egyetért azzal a kijelentéssel, hogy helyes, ha 14 és 18 év közötti fiatalok az iskolai tananyag keretében találkoznak a homoszexualitás témájával is.
A 2021-es 55 százalékról 60 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik ellenzik az LMBTQI-közösség tévébeli ábrázolásának cenzúrázását.
A megkérdezettek 62 százaléka egyetértett azzal, az állam feladata, hogy fellépjen a közösség tagjait érő hátrányos megkülönböztetésekkel szemben, 71 százalék pedig elutasítja azt az állítást, miszerint a melegek és leszbikusok megrontanák a gyerekeket.
„A kutatásunk is megerősítette, hogy az elmúlt másfél év homofób és transzfób kormányzati propagandája érdemben nem rontotta az elfogadást. A hazug és gyűlöletre építő politikának nincsen társadalmi többsége” – fogalmazott Dudits Luca, a Háttér Társaság ügyvivője.