Nemrég a Népszava írta meg először, hogy összeférhetetlenség miatt 2022. december 15-i hatállyal az Európai Bizottság felfüggesztette az Erasmus+ és a Horizont Európa támogatásait a vagyonkezelő alapítványi kézbe adott – értsd: fideszes irányítás alatt álló – magyarországi egyetemek esetében.
Levelet írt az Európai Bizottság, búcsúzhatnak az Erasmustól a fideszes irányítás alatt álló alapítványi egyetemekErre válaszolt az Orbán -kormány néhány minisztere, Gulyás Gergelyx, Navracsics Tibor és legutóbb Csák János azzal, hogy a modellváltásra kényszerített egyetemek a nemzetközi felmérések tanúsága szerint milyen jól teljesítenek, nőtt a publikációk száma és a külföldi hallgatóké is, csakhogy – olvasható az Akadémiai Dolgozók Fórumának (ADF) Facebook-bejegyzésében – számok nem ezt mutatják.
A szervezet közlése szerint az pont, hogy az ellenkezője tűnik ki az adatokból. A szervezet a Magyar Tudományos Művek Tárában található adatokat vette alapul, amelyek a publikációk számát mutatja, noha még a 2022-es adatok nem véglegesek.
Navracsics Tibor szerint sokasodnak az érvek, hogy az ELTE, a BME, a Képzőművészeti Egyetem és a Zeneakadémia is modellt váltsonAz egyetemi rangsorban csak a Semmelweis Egyetem és az Óbudai Egyetem esetében látható javulás, a többi intézmény esetében visszaesés tapasztalható.
„Sehol nem látható az óriási javulás semmilyen mutató tekintetében, egyes egyetemeknél ugyanakkor kifejezetten visszaesés mutatható ki. Egyértelmű, az egyetemek alapítványba szervezése semmiképpen nem sikertörténet. Az EU-s támogatások elapadása és a nemzetközi kapcsolatok ebből következő sérülése miatt egyértelműen kudarcról beszélhetünk”
- fogalmaznak.